Samsung i LG rozpoczynają współpracę. Inni powinni brać przykład

Samsung i LG rozpoczynają współpracę. Inni powinni brać przykład

Telewizor Samsung
Telewizor Samsung
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | ©Sergey - stock.adobe.com
Oskar Ziomek
30.08.2023 15:14

Na targach IFA 2024 marki Samsung i LG ogłosiły, że już wkrótce ich aplikacje do obsługi smart urządzeń w domu będą ze sobą wzajemnie zgodne. To rodzaj współpracy, który powinien stać się wzorem dla kolejnych marek tworzących podobne urządzenia.

Współpraca LG i Samsunga realizowana jest jako dzieło Home Connectivity Alliance - grupy producentów, którzy "usiedli wspólnie do stołu", by wypracować reguły współpracy pozwalające wzajemnie obsługiwać urządzenia domowe w aplikacjach pozostałych producentów - tłumaczy The Verge. W efekcie już niedługo w aplikacji SmartThings Samsunga będzie można na przykład kontrolować smart TV firmy LG, a w aplikacji LG ThinQ pralkę Samsunga lub na odwrót i w dowolnych kombinacjach.

Model współpracy aplikacji zakłada wykorzystanie chmury do wymiany informacji. Użytkownik będzie musiał użyć programu danego producenta sprzętu tylko raz na potrzeby konfiguracji urządzenia, a dalej jego obsługa będzie już możliwa także w programie teoretycznie stworzonym tylko dla urządzeń konkurencji. Użytkownik w praktyce sam wybierze najwygodniejszą dla siebie aplikację, z wykorzystaniem której będzie obsługiwać wszystkie smart urządzenia w domu.

Model wymiany danych opracowany przez HCA, polegający na przesyle informacji w chmurze
Model wymiany danych opracowany przez HCA, polegający na przesyle informacji w chmurze© HCA, The Verge

LG i Samsung zadeklarowały swoją współpracę 8 miesięcy po opublikowaniu pierwszej specyfikacji standardu komunikacji, co udało się wypracować w HCA. Docelowo zakłada się oczywiście, że do grupy producentów wzajemnie obsługujących swoje sprzęty dołączą kolejni, ale najwcześniejsze spodziewane terminy to końcówka roku lub początek kolejnego. Wzajemna obsługa urządzeń przez Samsunga i LG ma zacząć działać w czwartym kwartale 2023 roku - niestety na początku poza Polską tylko na niektórych rynkach, ale zakładamy, że rozszerzenie dostępności jest tylko kwestią czasu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)