Samsung pokazał efekty Galaxy Upcycling. Starsze smartfony pomagają badać wzrok

Samsung pokazał efekty Galaxy Upcycling. Starsze smartfony pomagają badać wzrok

fot. Pixabay
fot. Pixabay
Arkadiusz Stando
08.04.2021 15:17

Na początku tego roku Samsung przedstawił swój program Galaxy Upcycling. Polega na recyklingu starszych modeli smartfonów. Z taką różnicą, że nie rozkłada się ich na części, ale znajduje nowe zastosowanie sprzętu.

Koreański producent zaprezentował swoje rozwiązanie podczas wirtualnych targów technologicznych CES 2021. Starsze modele smartfonów, chociaż nie nadążają już za wymogami aplikacji czy nawet systemu operacyjnego, to wciąż mogą świetnie posłużyć jako sprzęt innej kategorii. Niektórzy wykorzystują je jako kamery domowe a inni dołączają do swoich PC jako monitory zasobów.

Oprócz gadżeciarstwa, przestarzałe modele smartfonów mogą znaleźć zastosowanie w przemyśle okulistycznym. Samsung we współpracy z Międzynarodową Agencją ds. Zapobiegania Ślepocie i Uniwersytetem Yonseo w Korei opracował niedrogie urządzenia do badania wzroku.

Obraz

Ze względu na niski koszt produkcji, smartfony Galaxy wraz z odpowiednią aparaturą stanowią dobre rozwiązanie dla instytucji medycznych w państwach o niskim dochodzie obywateli. Nowe rozwiązanie jest już wdrażane w Wietnamie, Indiach, Maroku i Papui Nowej Gwinei.

Obraz
Obraz

Nowa technologia wykorzystuje smartfony Samsunga jako "mózg operacyjny" dla ręcznej kamery EYELIKE. Całość wygląda jak statyw do aparatu z podłączonym smartfonem. Galaxy odgrywają tutaj ważną rolę, ponieważ chipy wykorzystują algorytmy sztucznej inteligencji do analizy i diagnozowania chorób wzroku. Specjalna aplikacja rejestruje dane pacjenta oraz przedstawia potencjalny proces leczenia.

Jak twierdzi Samsung, EYELIKE funkcjonuje zupełnie tak samo jak profesjonalne instrumenty badawcze, z taką różnicą, że jego koszt stanowi zaledwie ułamek komercyjnych urządzeń. Kamera potrafi wykrywać choroby takie jak: retinopatia cukrzycowa, jaskra czy zwyrodnienia plamki żółtej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)