Samsung pracuje nad urządzeniem pozwalającym zapobiec udarowi mózgu

Samsung pracuje nad urządzeniem pozwalającym zapobiec udarowi mózgu

Samsung pracuje nad urządzeniem pozwalającym zapobiec udarowi mózgu
29.01.2015 13:42, aktualizacja: 29.01.2015 14:16

Stworzony przez inżynierów z Samsunga EDSAP, czyli pakiet czujników i algorytm wczesnego ostrzegania, pozwoli zapobiegać udarom mózgu. Ubieralne urządzenie Koreańczyków ma umożliwić również diagnozowanie depresji, poziomu stresu i niepokoju oraz badanie zaburzeń snu.

Samsung to nie tylko smartfony, tablety, telewizory i ostatnio również smart-zegarki. Koreańczycy pracują również nad urządzeniami, których zadaniem jest przede wszystkim pomoc chorym. Przykładem może być EYECAN+, czyli mysz komputerowa sterowana wzrokiem. Pozwala ona osobom niepełnosprawnym na sterowanie komputerem z wykorzystaniem wyłącznie oczu. Dużą zaletą jest brak wymogu zakładania na siebie dodatkowych przyrządów, wystarczy EYECAN+ umieszczony przy monitorze komputera. Kolejnym urządzeniem Samsunga, które pomoże chorym jest sensor wykrywający nadchodzący udar mózgu.

Obraz

Nad urządzeniem do monitorowania stanu zdrowia na podstawie fal mózgowych pracuje zespół inżynierów z Samsung C-Lab. EDSAP (Early Detection Sensor & Algorithm Package), czyli pakiet czujników i algorytm wczesnego ostrzegania, pozwoli zapobiegać udarom mózgu przy użyciu smartfona lub tabletu. Zadaniem będzie wczesne ostrzeganie, co pozwoli osobie objętej ryzykiem udaru zgłosić się do lekarza. Znajdujące się w zakładanym na głowę urządzeniu czujniki EDSAP zbierają i bezprzewodowo przesyłają dane o falach mózgowych do odpowiedniej aplikacji na smartfonie lub tablecie. Zadaniem aplikacji jest analiza tych danych i określenie prawdopodobieństwa wystąpienia udaru. Zaletą jest czas trwania tego badania, cała operacja trwa zaledwie 60 sekund. EDSAP pozwala również na rejestrowanie fal mózgowych przez dłuższy czas i na podstawie tego pomiaru dostarcza dodatkowych informacji o stanie neurologicznym użytkownika, w tym informacji o poziomie stresu, niepokoju, a także zaburzeń snu.

Zaletą urządzenia Samsunga jest brak wymogu wcześniejszego, odpowiedniego przygotowania pacjenta. Czujniki EDSAP wykorzystują podobny do gumy materiał o świetnych właściwościach przewodzących, który pozwala na wykonywanie bardzo dokładnych pomiarów. Obecnie prototyp ma kształt aparatu zakładanego na głowę, ale późniejsze wersje czujników mogą mieć formę chociażby zauszników okularów, a więc ich obecności praktycznie nie odczujemy. Samsung chwali się, że algorytm służący do wykrywania prawdopodobieństwa udaru został opracowany na podstawie analizy ogromnej ilości danych dotyczących fal mózgowych pacjentów z udarem i jest realizowany przez oprogramowanie z elementami sztucznej inteligencji, a także przez oprogramowanie do przetwarzania sygnałów.

Niestety jak już wspomnieliśmy EDSAP jest obecnie prototypem, na jego pojawienie się musimy jeszcze poczekać. Obecnie pracujący nad nim zespół bada jego możliwości diagnozowania depresji. Jak dotąd otrzymanie rezultaty wyglądają dość obiecująco.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)