Samsung zapłacił Microsoftowi miliard dolarów za patenty. Producent Windowsa chce więcej

Strona głównaSamsung zapłacił Microsoftowi miliard dolarów za patenty. Producent Windowsa chce więcej
04.10.2014 17:07
Samsung zapłacił Microsoftowi miliard dolarów za patenty. Producent Windowsa chce więcej
Tomek Kondrat
Tomek Kondrat

Samsung po raz kolejny musi głęboko sięgnąć do kieszeni i nie, nie chodzi tym razem o spór z Apple. Koreańska firma zapłaciła miliard dolarów Microsoftowi w ramach umowy patentowej nawiązanej trzy lata temu. Microsoft domaga się jeszcze dodatkowej opłaty za naruszenie warunków umowy. Symboliczna, jak na Samsung opłata, to niemal 7 milionów dolarów. Takich rewelacji mogliśmy się dowiedzieć z dokumentów z trwającego procesu sądowego między tymi dwoma korporacjami. O sprawie poinformował portal Ars Technica.

We wrześniu 2011 roku, Microsoft oraz Samsung nawiązały umowę patentową, na mocy której obie firmy mogły korzystać z wypracowanych przez siebie rozwiązań. Koreańska firma zapłaciła za pierwszy rok bez żadnych komplikacji. W sierpniu 2013 roku Samsung wycenił wartość używanych patentów na ponad miliard dolarów amerykańskich. Płatność winna nastąpić do końca października, jednak firma z Redmond nie odnotowała jej do końca listopada 2013 roku. Sprawa znalazła zatem ujście w sądzie, gdzie Microsoft zażądał od Samsunga 6,9 miliona dolarów odszkodowania.

350126444418197441

Samsung uznał, że umowa patentowa straciła ważność w momencie przejęcia przez Microsoft działu mobilnego Nokii. Spłacił jednak zobowiązania pod koniec listopada ubiegłego roku. Firma z Redmond uważa jednak, że należy się jej jednak rekompensata za zwłokę w płatności. Amerykanie twierdzą także, że zakup Nokii nie pogwałcił porozumienia zawartego trzy lata temu.

Ostatnie miesiące nie są zbyt udane dla Samsunga. Firma musiała zapłacić 290 milionów dolarów swoim odwiecznym rywalom – Apple oraz 120 milionów firmie z Cupertino. Według nieoficjalnych danych Microsoft zarabia 2 miliardy dolarów rocznie w ramach patentów wykorzystywanych w systemie Android. Pieniądze te mają pokryć straty, które generują inne projekty firmy.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)