Samsung zapłacił Microsoftowi miliard dolarów za patenty. Producent Windowsa chce więcej

Samsung zapłacił Microsoftowi miliard dolarów za patenty. Producent Windowsa chce więcej

Samsung zapłacił Microsoftowi miliard dolarów za patenty. Producent Windowsa chce więcej
Tomek Kondrat
04.10.2014 17:07, aktualizacja: 05.10.2014 23:34

Samsung po raz kolejny musi głęboko sięgnąć do kieszeni i nie, nie chodzi tym razem o spór z Apple. Koreańska firma zapłaciła miliard dolarów Microsoftowi w ramach umowy patentowej nawiązanej trzy lata temu. Microsoft domaga się jeszcze dodatkowej opłaty za naruszenie warunków umowy. Symboliczna, jak na Samsung opłata, to niemal 7 milionów dolarów. Takich rewelacji mogliśmy się dowiedzieć z dokumentów z trwającego procesu sądowego między tymi dwoma korporacjami. O sprawie poinformował portal Ars Technica.

We wrześniu 2011 roku, Microsoft oraz Samsung nawiązały umowę patentową, na mocy której obie firmy mogły korzystać z wypracowanych przez siebie rozwiązań. Koreańska firma zapłaciła za pierwszy rok bez żadnych komplikacji. W sierpniu 2013 roku Samsung wycenił wartość używanych patentów na ponad miliard dolarów amerykańskich. Płatność winna nastąpić do końca października, jednak firma z Redmond nie odnotowała jej do końca listopada 2013 roku. Sprawa znalazła zatem ujście w sądzie, gdzie Microsoft zażądał od Samsunga 6,9 miliona dolarów odszkodowania.

Obraz

Samsung uznał, że umowa patentowa straciła ważność w momencie przejęcia przez Microsoft działu mobilnego Nokii. Spłacił jednak zobowiązania pod koniec listopada ubiegłego roku. Firma z Redmond uważa jednak, że należy się jej jednak rekompensata za zwłokę w płatności. Amerykanie twierdzą także, że zakup Nokii nie pogwałcił porozumienia zawartego trzy lata temu.

Ostatnie miesiące nie są zbyt udane dla Samsunga. Firma musiała zapłacić 290 milionów dolarów swoim odwiecznym rywalom – Apple oraz 120 milionów firmie z Cupertino. Według nieoficjalnych danych Microsoft zarabia 2 miliardy dolarów rocznie w ramach patentów wykorzystywanych w systemie Android. Pieniądze te mają pokryć straty, które generują inne projekty firmy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)