Śledzenie autobusów i tramwajów przez Internet możliwe także we Wrocławiu

Śledzenie autobusów i tramwajów przez Internet możliwe także we Wrocławiu

05.04.2013 18:18, aktualizacja: 08.04.2013 17:28

Od kiedy w autobusach i tramwajach montowane są urządzenia z GPS, korzystający ze środków komunikacji zbiorowej zyskali zupełnie nowe możliwości. W wielu miastach i na dworcach normą są już elektroniczne tablice pokazujące (przynajmniej w założeniach) realny czas oczekiwania na pojazd. To nadal nie koniec, można zrobić jeszcze więcej, aby lepiej informować pasażerów i możliwie skrócić im czas, jaki bezproduktywnie spędzą na przystankach.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu poszło kolejny krok dalej i umieściło na portalu pasazer.mpk.wroc.pl aktualizowaną na bieżąco mapę pozycji pojazdów. Po wybraniu linii wszystkie pojazdy, które po niej kursują, pokażą się na mapce. Z obserwacji przystanku pod budynkiem Redakcji wynika, że przynajmniej w przypadku linii 132 wszystko działa jak należy. Brakuje jedynie oznaczenia, w którą stronę jedzie widoczny na mapie pojazd (można to wywnioskować z rozkładu).

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Wrocław nie był oczywiście pierwszy. Zakład Komunikacji Miejskiej Gdańsk od maja zeszłego roku testuje podobny system — tu na mapie możemy zobaczyć przebieg linii, wybrać kierunek, który nas interesuje oraz podejrzeć czas dojazdu wybranego tramwaju czy autobusu na przystanki. Wyraźnie widać też, czy dany pojazd się spóźnia. Ten sam system w sierpniu wdrożył Lublin, podobne plany ma między innymi Płock.

Mimo że taki system aż prosi się o wersję na komórki (zapewniają to niektóre firmy taksówkowe), na razie strony nie są do tego przystosowane (wrocławska jest jednak sporo przyjemniejsza w obsłudze, niż gdańska i lubelska). Czekamy na rozwój wydarzeń i oczywiście aplikacje mobilne.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)