SMS o energii elektrycznej. 28-latka straciła 70 tys. złotych

SMS o energii elektrycznej. 28-latka straciła 70 tys. złotych

Bezpieczniki
Bezpieczniki
Źródło zdjęć: © Getty Images | Evgen_Prozhyrko
Oskar Ziomek
28.09.2022 17:30, aktualizacja: 28.09.2022 18:32

Po raz kolejny wracamy do tematu fałszywych SMS-ów o rzekomym zaplanowanym wyłączeniu energii elektrycznej. Przez jedną wiadomość i błąd można stracić oszczędności życia, a przykładem jest 28-latka, z której konta zniknęło w ten sposób 70 tysięcy złotych.

O problemie poinformowała Policja Lubelska. Kobieta straciła pieniądze, bo nie rozpoznała SMS-owego oszustwa i postanowiła odwiedzić link ze spreparowanej wiadomości. Uwierzyła, że ma do uregulowania należność, co miało uchronić ją przed rzekomym odłączeniem energii elektrycznej. To standardowy schemat oszustwa i treść wiadomości, o których piszemy regularnie.

Oszuści podają się za dostawcę energii PGE i deklarują, że należy uregulować rachunek. Oczywiście w rzeczywistości taka niedopłata nie występuje, ale niektórzy są skłonni uwierzyć, że nie dochowali terminu płatności i działają impulsywnie, by uniknąć rzekomego odłączenia energii elektrycznej. Link prowadzi do fałszywej strony szybkich płatności. "Logując się" do banku, ofiara podaje dane oszustowi i to on w tle dostaje się na prawdziwe konto bankowe, przelewając pieniądze w inne miejsce.

Jak zawsze w przypadku SMS-ów tego rodzaju radzimy przede wszystkim opanować emocje i z góry założyć, że taka wiadomość jest fałszywa. Kwestię ewentualnych nieuregulowanych rachunków można wyjaśnić we własnym zakresie z dostawcą energii elektrycznej, zaś samego SMS-a zignorować, a nadawcę dodać do czarnej listy w telefonie. Co do zasady nie należy zaś klikać żadnych podejrzanych linków, zwłaszcza tych skróconych, jakie zwykle znajdują się w takich wiadomościach.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)