SMS o energii elektrycznej. Na celowniku każdy Polak

SMS o energii elektrycznej. Na celowniku każdy Polak

Fałszywy SMS o energii elektrycznej
Fałszywy SMS o energii elektrycznej
Źródło zdjęć: © Pexels, dobreprogramy
Oskar Ziomek
25.01.2023 08:02, aktualizacja: 25.01.2023 08:16

Wiadomość SMS o planowanym odłączeniu energii elektrycznej może trafić do każdego. Otrzymujemy kolejne zgłoszenia, z których wynika, że oszuści nadal podszywają się pod PGE i liczą na wywołanie strachu u odbiorców SMS-ów. Po kliknięciu załączonego linku można stracić oszczędności z konta bankowego.

Fałszywy SMS o energii elektrycznej w praktyce może trafić do każdego. Wiadomości są bowiem rozsyłane losowo do bazy zdobytych numerów przez oszustów i nie ma przy tym znaczenia, czy dana osoba faktycznie korzysta z usług PGE. Oszuści nie zmieniają pomysłu na atak i piszą o konieczności "uregulowania należności", aby uniknąć rzekomo zaplanowanego odłączenia energii elektrycznej - najczęściej w dniu, w którym wysyłany jest SMS.

To nic innego jak krótki komunikat, który ma wywołać u odbiorcy emocje. Jeśli "wpadnie w panikę", może nie zauważyć wskazówek, że wiadomość SMS to oszustwo. Skrócony link załączony w treści prowadzi do spreparowanego serwisu szybkich płatności, gdzie atakujący wyłudzają dane logowania do bankowości internetowej. Ofiara wpisuje login i hasło w przekonaniu, że korzysta z systemu, ale w praktyce tylko wysyła dane wprost do atakujących. Wtedy to oni logują się na faktyczne konto i kradną pieniądze.

Fałszywy SMS "od PGE"
Fałszywy SMS "od PGE"© dobreporgamy

Opisywana wiadomość SMS to zgłoszenie od naszej czytelniczki, która dostała komunikat z numeru +48790722487, ale nie można uznawać tego za regułę. Podobne SMS-y są zwykle rozsyłane w ramach jednej kampanii przynajmniej z kilkunastu, jak nie kilkudziesięciu numerów. Można się co prawda ratować dodawaniem ich do czarnej listy w telefonie, ale na dłuższą metę rozsądniejsze jest przesyłanie wiadomości analitykom bezpieczeństwa z CERT Polska.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)