SMS z kierunkowego +44. "Proszę potwierdzić swój adres"

SMS z kierunkowego +44. "Proszę potwierdzić swój adres"

Fałszywy SMS z numeru kierunkowego +44
Fałszywy SMS z numeru kierunkowego +44
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy
Oskar Ziomek
04.11.2023 14:19

Wiadomość SMS z kierunkowego +44 to próba oszustwa. Ktoś podszywa się pod Pocztę Polską i sugeruje konieczność potwierdzenia adresu, by paczka mogła zostać dostarczona. Załączony link prowadzi do zainfekowanej strony, przed którą przestrzegają dostawcy internetu.

Do naszej redakcji trafiło zgłoszenie podejrzanego SMS-a z numeru +447599118827, z którego treści można wywnioskować, że został wysłany przez Pocztę Polską. Nic bardziej mylnego. Chociaż SMS jest nietypowo długi jak na typową próbę phishingu, załączony w treści link prowadzi do spreparowanej strony internetowej, gdzie można spodziewać się wyłudzenia danych osobowych lub pieniędzy.

Nietypowa forma SMS-a nie zmienia jednak faktu, że trzeba się "postarać", by dać się nabrać na ten przekręt. Po pierwsze już sam smartfon może zorientować się, że nadawca jest podejrzany i przestrzec użytkownika przed potencjalnym wyłudzeniem. Po drugie sama wiadomość zawiera błędy gramatyczne i trudno uznać ją za dobrze przygotowaną treść, jakiej można by oczekiwać w przypadku autentycznego komunikatu tego typu od Poczty Polskiej. Po trzecie - w chwili pisania niniejszego tekstu otwarcie strony docelowej nie jest takie proste, bo o niebezpieczeństwie może ostrzec już ISP.

Fałszywy SMS "od Poczty Polskiej"
Fałszywy SMS "od Poczty Polskiej"© dobreprogramy

Nasilające się ataki SMS-owe związane z dostawami i usługami kurierskimi to spodziewane zjawisko w szeroko rozumianym okresie przedświątecznym. Atakujący starają się wykorzystać chaos i roztargnienie odbiorców wiadomości, a tym samym skutecznie zachęcać ich do machinalenego odwiedzania stron i podawania swoich danych. Zależnie od danego przypadku, w ten sposób można nie tylko udostępnić swoje personalne dane, ale również stracić pieniądze z konta, jeśli przez nieuwagę udostępni się login i hasło do bankowości elektronicznej, co jest możliwe m.in. dzięki aplikacjom zdalnego dostępu. Jak pokazuje praktyka, takie przypadki niestety cały czas się zdarzają.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)