SMS z numeru 790302651. Niczego nie zyskasz

SMS z numeru 790302651. Niczego nie zyskasz

Uwaga na fałszywy SMS
Uwaga na fałszywy SMS
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy
Oskar Ziomek
01.02.2023 07:35

Wiadomości SMS z podejrzanymi linkami nieustannie trafiają do Polaków. W efekcie część osób może uwierzyć, że kliknięcie łącza zagwarantuje im jakąś korzyść, ale to złudzenie. Tak jest w przypadku SMS-a o "otrzymanym kuponie na zakupy do Żabki". Taką wiadomość można dostać m.in. z numeru 790302651.

Wiadomość SMS o kuponie do Żabki z numeru 790302651 to kolejny przykład oszustwa, w którym atakujący liczy na machinalne kliknięcie łącza z treści. Skrócony link prowadzi zwykle do spreparowanego formularza, gdzie wyłudzane są dane osobowe ofiary, a nawet login i hasło do bankowości elektronicznej. Jeśli odbiorca wiadomości nie zorientuje się, że SMS to pułapka, może w ten sposób stracić życiowe oszczędności.

W tym przypadku SMS został wysłany do naszej czytelniczki z numeru 790302651, ale oczywiście nie jest to regułą. Analogicznie brzmiące wiadomości można też dostać z innych numerów, bo oszuści zwykle wykorzystują ich dziesiątki w danej kampanii. Wypada też założyć, że skrócony link w treści może mieć różne formy. Ten konkretny nie jest już zagrożeniem - w chwili pisania niniejszego tekstu strona docelowa została zablokowana przez samego dostawcę usługi skracania linków.

Informacja o zawieszeniu konkretnego adresu z powodu naruszenia zasad
Informacja o zawieszeniu konkretnego adresu z powodu naruszenia zasad© tinyurl.com

Jak zwykle w takich sytuacjach przypominamy, by zachowywać ostrożność czytając otrzymane wiadomości SMS. Oszustwa z wykorzystaniem krótkich wiadomości i linków stały się powszechne i nic nie wskazuje na to, by ta metoda atakowania traciła na wartości dla oszustów. Innymi słowy - stale ktoś "daje się nabrać" i przekazuje swoje dane, wypełniając fałszywe formularze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Po otrzymaniu wiadomości SMS, która wydaje się podejrzana, jej treść można przekazać analitykom z CERT Polska, którzy sprawdzą ją pod kątem bezpieczeństwa. Numer nadawcy fałszywego SMS-a można z kolei dodać do czarnej listy w telefonie, ale to częściowe rozwiązanie - w przyszłości można zostać zaatakowanym z innego numeru.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)