SMS z numeru 512196624. Dostajemy dziesiątki takich zgłoszeń

SMS z numeru 512196624. Dostajemy dziesiątki takich zgłoszeń

Wiadomości SMS
Wiadomości SMS
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
12.04.2022 07:59, aktualizacja: 12.04.2022 08:32

Fałszywe wiadomości SMS codziennie trafiają do Polaków, by atakujący mogli trafić przynajmniej na kilka łatwowiernych osób i docelowo ukraść im pieniądze z konta. Zgłoszeń takich przypadków dostajemy przynajmniej kilka dziennie, a fałszywy SMS można dostać m.in. z numeru +48512196624.

Jak sygnalizują nam czytelnicy, masowa wysyłka fałszywych SMS-ów o rzekomym wyłączeniu prądu przez niedopłatę wciąż trwa. W tle sprawy jest wizerunek firmy PGE, która oczywiście nie ma związku z wiadomościami. Atakujący wykorzystują znaną nazwę, by wywołać strach u potencjalnych odbiorców. Jedno z najnowszych takich zgłoszeń to SMS z numeru 512196624 - warto go od razu zablokować.

Treść SMS-a sugeruje, że odbiorcy zostanie odłączona energia elektryczna, jeśli na czas nie ureguluje należności. Oszuści bazują na scenariuszu szybkiego wywołania wielu emocji, toteż w treści pada data rzekomego planowego wyłączenia (zazwyczaj z dnia na dzień), a sama wiadomość nierzadko otrzymywana jest wcześnie rano, późnym wieczorem lub nawet w środku nocy, a to nie przypadek.

Fałszywy SMS o wyłączeniu energii
Fałszywy SMS o wyłączeniu energii© dobreprogramy

Takie SMS-y najlepiej jest po prostu ignorować. Wcześniej można też przekazać podobną wiadomość do analizy przez zespół ekspertów z CERT Polska, a w razie wątpliwości co do należności za energię elektryczną - we własnym zakresie skontaktować się z infolinią dostawcy. Pod żadnym pozorem nie należy natomiast odwiedzać strony pod podanym w treści linkiem, bo ten prowadzi do fałszywego formularza płatności, za pomocą którego oszuści przejmują dane logowania do konta bankowego ofiary.

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)