SOKiK: Pobieraczek wprowadzał w błąd

SOKiK: Pobieraczek wprowadzał w błąd

28.02.2012 13:44, aktualizacja: 28.02.2012 14:48

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję Prezes UOKiK w sprawie serwisu Pobieraczek.pl. Firma Eller Service, właściciel Pobieraczka, jest winna wprowadzania klientów w błąd i poniesie za to karę finansową.

Postępowanie w sprawie Pobieraczka zostało wszczęte po licznych skargach konsumentów — serwis reklamował 10 dni pobierania za darmo w ramach testów, ale z ustaleń Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynikło, że moment rejestracji na portalu był pierwszym dniem obowiązywania nawet rocznej umowy, która zobowiązywała użytkownika do ponoszenia opłat. W 2010 roku Prezes Urzędu uznała, że jest to nieuczciwa praktyka, mająca na celu wprowadzenie klientów w błąd, gdyż hasło „10 dni pobierania za darmo” obiecuje coś zupełnie innego.

Właściciel Pobieraczka został zobligowany do zmiany sposobu informowania potencjalnych klientów o prawdziwych warunkach umowy, publikowania przez 6 miesięcy na stronie decyzji UOKiK, oraz zapłacenia kary w wysokości niespełna 240 tysięcy złotych. Eller Service odwołał się od decyzji, ale aby ochronić internautów przed dalszymi oszustwami, wprowadzenie zmian na stronie było pod rygorem natychmiastowej wykonywalności, niezależnie od odwołania.

Sąd podtrzymał decyzję UOKiK. Zdaniem SOKiK działania Pobieraczka celowo wprowadzały potencjalnych klientów w błąd, a wysokość kary nałożonej na właścicieli serwisu jest w tym kontekście prawidłowa. Niestety decyzja sądu nie rozwiąże problemów osób, które już zawarły umowy z Pobieraczkiem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (83)