Sony dba o klientów, dwuletnia Xperia Z otrzymała Androida 5.0

Sony dba o klientów, dwuletnia Xperia Z otrzymała Androida 5.0

Sony dba o klientów, dwuletnia Xperia Z otrzymała Androida 5.0
21.05.2015 16:26

Potwierdzamy nasze słowa z października – inni producenci powinni uczyć się od Sony. Dwuletnia Xperia Z właśnie otrzymała aktualizację do Androida 5.0 Lollipop. Okazuje się, że jednak można zapewnić długie wsparcie i nie wykręcać się, że specyfikacja jest za słaba.

Pod koniec poprzedniego roku Sony poinformowało, że zamierza wydać aktualizację do Androida 5.0 dla wszystkich Xperii z serii Z. To, że najnowszy model dostanie nowszą wersję zielonego robcika było pewne, ale zapewnienie wsparcia dla wydanej ponad dwa lata temu Xperii Zm było miłym zaskoczeniem. Na podobne, równie długie wsparcie mogą liczyć tylko nieliczne smartfony, najczęściej tylko urządzenia Nexus, które otrzymają aktualizacje wprost od Google. Natomiast większość smartfonów jest dość szybko porzucana przez producentów.

350136857247639489

Co najważniejsze, Sony obietnicy dotrzymało. Model Zperia Z i ZR właśnie otrzymały Androida w wersji 5.0.2 Lollipop. Aktualizacja przynosi odświeżony interfejs, który został stworzony w oparciu o Material design. Wprowadzono nowy ekran blokady z charakterystycznymi dla Androida 5.0 powiadomieniami. Otrzymaliśmy również opcje pozwalające dostosować ekran blokady do własnych potrzeb. Dodatkowo nowa wersja wprowadza wsparcie dla profili użytkownika i trybu gościa. Otrzymujemy również możliwość przenoszenia aplikacji na kartę pamięci, co powinno ucieszyć użytkowników Xperii Z, która ma 16 GB pamięci na dane.

Aktualizacja waży około 700 MB. Do jej zainstalowania wymagane jest 1,2 GB wolnego miejsca (zalecane 2 GB przy pobieraniu przez OTA). Niestety Android Lollipop dla Xperii Z nie jest jeszcze dostępny w Polsce, ale powinniśmy się go spodziewać w najbliższym czasie.

Sony Xperia Z na rynku pojawiła się na początku 2013 roku z zainstalowanym Androidem 4.1.2 Jelly Bean. Mimo iż w sprzedaży dostępna jest od ponad 2 latach, to producent postanowił zapewnić wsparcie. Nie podał informacji, że specyfikacja jest podobno za słaba czy nie wymyślił innego słabego wytłumaczenia. Okazuje się, że czterordzeniowy procesor o taktowaniu 1,5 GHz i 2 GB wystarczają.

Tak długie wsparcie prawdopodobnie nie jest spowodowane wyłącznie chęcią dostarczenia użytkownikom nowej wersji, Sony na pewno wolałoby aby użytkownicy Xperii Z przesiedli się na nowszy model z serii Z. Jednak firma ciągle ma problemy ze sprzedażą swoich smartfonów, dział mobilny nie przynosi zysków. W związku z tym wydanie nowszej wersji Androida do pierwszej Xperii Z może być spowodowane chęcią zatrzymania klientów. Oczywiście możemy tylko spekulować. Natomiast sam fakt wydania Androida 5.0 do ponad dwuletniego urządzenia bardzo cieszy i Sony należą się za to brawa.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)