Sony zwolni więcej pracowników, a Xperię Z4 zobaczymy dopiero latem

Sony zwolni więcej pracowników, a Xperię Z4 zobaczymy dopiero latem
28.01.2015 12:58
Sony zwolni więcej pracowników, a Xperię Z4 zobaczymy dopiero latem
Redakcja
Redakcja

Fani nowości od Sony najprawdopodobniej poczekają nieco dłużej na kolejny model flagowej Xperii Z. Wiele wskazuje na to, że japoński producent zmienia dotychczasową strategię i teraz kolejne urządzenia z najwyższej półki będą prezentowane rzadziej. Może to być jedna z odpowiedzi na ogromne straty, jaki korporacji przynosi dział mobilny. Drugą z nich są natomiast masowe zwolnienia.

Jak donosi Reuters, firma Sony w najbliższym czasie ma zamiar zwolnić kolejne 1000 osób, które pracują obecnie w dziale odpowiedzialnym za smartfony. Zwolnienia w tej części firmy zapowiedziano już w ubiegłym roku i wtedy również była mowa o takiej liczbie, ale jak się okazuje, będą one jeszcze większe, niż pierwotnie planowano. Objęci nimi zostaną głównie pracownicy z Chin i Europy i w ich efekcie dział smartfonów skurczy się o 30% do poziomu około 5000 osób. Za taką sytuacją odpowiadają straty odnotowywane przez ten dział – Sony wyraźnie nie radzi sobie na rynku, bo w trzecim kwartale 2014 roku strata wyniosła ponad miliard dolarów. Doprowadziło to Kunimasa Suzuki, który sprawował pieczę nad działem mobilnym, do rezygnacji z pracy.

350130640483805121

Informacja o zwolnienia zostanie oficjalnie podana najprawdopodobniej 2 lutego, kiedy to zostaną ogłoszone wyniki za ostatni kwartał ubiegłego roku. Już teraz można podejrzewać, że nie był on lepszy. O trudnej sytuacji Sony świadczy choćby to, że Kazuo Hirai, prezes firmy, rozważa nawet całkowitą sprzedaż działu Sony Mobile Communications. Póki co zmienia się natomiast strategia przyjęta przez firmę. Od jakiegoś czasu wprowadzała ona na rynek nowe flagowe modele znacznie częściej niż konkurencja, bo co pół roku. Choć serii Xperia Z niewiele można zarzucić, to nie trudno zauważyć, że takie podejście w zasadzie zupełnie zrywa nawet z marketingowym efektem zaskoczenia: kolejne modele Japończyków były lepsze, ale zarazem nie zaskakiwały niczym niesamowitym. To po prostu nieco większe, nieco szybsze smartfony z jeszcze lepszymi aparatami. To jednak znacznie za mało, aby przekonać klientów mogących wybierać obecnie spośród wielu podobnych modeli.

Zaprezentowania nowej Xperii Z4 spodziewano się już na targach CES 2015, ale jak wiemy, do premiery nie doszło. Według wielu osób nowy model miałby się więc pojawić na targach MWC, ale według serwisu Xperia Blog plany producenta są inne. Znacznie bardziej realnym terminem jest koniec lata, a więc międzynarodowe targi IFA. Gdyby nowy smartfon miał pojawić się właśnie wtedy, oznaczałoby to premierę w rok po modelu Xperia Z3. Dałoby to więcej czasu na dopracowanie konstrukcji, a także wyposażenie jej w nowe podzespoły – na razie spekuluje się o 64-bitowym procesorze Qualcomm Snapdragon 810, 4 GB pamięci RAM i ekranie o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli. Całość ma działać pod kontrolą Androida 5.0 Lollipop.

Jak doskonale widać, telefony to nie przeglądarki i tutaj przyśpieszony cykl wydawniczy niekoniecznie daje dobre rezultaty, tym bardziej, że większość użytkowników nie tylko nie jest w stanie, ale nawet nie chce zmieniać sprzętu tak często. Warto, aby producent wziął sobie do serca strategie stosowane przez inne firmy, jak choćby tą jaką kieruje się Xiaomi – wiele wskazuje na to, że takie podejście jest teraz kluczem do sukcesu.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)