Sprzedaż laptopów spada, ale ciągle rośnie popyt na droższe modele

Sprzedaż laptopów spada, ale ciągle rośnie popyt na droższe modele

Apple nie będzie miało powodów o zmartwień
Apple nie będzie miało powodów o zmartwień
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Kowasz
27.01.2022 13:03, aktualizacja: 27.01.2022 21:10

Przewidywania ekspertów wskazują, że ogólna sprzedaż notebooków spadnie w pierwszym kwartale 2022 roku aż o 10 procent. Co ciekawe, jednocześnie spodziewany jest wzrost popytu na wysokiej klasy laptopy, m.in. na najnowsze 14- i 16-calowe MacBooki Pro.

Zgodnie z informacjami DigiTimes Asia, ma to związek z odroczonymi zamówieniami z poprzedniego kwartału. Nie bez znaczenia są także przygotowania producentów do wprowadzenia na rynek nowych modeli konsumenckich ze średniej i wyższej półki.

Poszukiwane najwydajniejsze laptopy

Informacje wskazują, że zapotrzebowanie producentów laptopów na wyspecjalizowane panele Full HD (i lepsze) oraz wydajniejsze komponenty znacznie wzrosło w pierwszym kwartale 2022 roku. To zaś wskazuje, że konsumenci przestali poszukiwać już tanich urządzeń, przeznaczonych głównie do rozwiązań edukacyjnych, jak nauka zdalna.

Obecne potrzeby klientów mają zaspokoić bardziej wyspecjalizowane, wydajniejsze maszyny. Najlepiej udowadnia to przykład Apple, które pod koniec zeszłego roku zdecydowało się na wprowadzenie nowych MacBooków Pro. Zarówno modele mniejsze, jak i 16-calowe cieszą się rosnącą popularnością, zaś sam producent, jako jeden z niewielu, ma odnotować spadek liczby przesyłek o mniej niż 10 procent.

Ciągłe niedobory komponentów

Sytuacji panującej na rynku laptopów nie poprawiają ciągłe braki komponentów. Chociaż popyt na wydajniejsze urządzenia jest duży, podaż jest niewielka, ze względu na ciągłe problemy dotyczące produkcji wyspecjalizowanych układów. Usługi odlewnicze 40-55 nm, które tworzą wysokiej klasy układy scalone kontrolerów, mają obecnie niewystarczającą wydajność jak na zapotrzebowanie rynku.

Biorąc jednak pod uwagę wyhamowanie dotychczasowego, ogromnego zapotrzebowania na laptopy, można się spodziewać, że niedobory komponentów ulegną zmniejszeniu w pierwszym kwartale 2022 r. Należy jednak oczekiwać, że popyt na chipy prawdopodobnie nie zostanie w pełni zaspokojony przed 2023 rokiem.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)