Stabilna Opera 12 dostępna przed oficjalną premierą

Stabilna Opera 12 dostępna przed oficjalną premierą

13.06.2012 17:58, aktualizacja: 14.06.2012 10:36

Na stronie producenta jeszcze nie można o tym przeczytać, ale Opera 12, rozwijana w ramach linii Wahoo, uzyskała właśnie status stabilnej. Firma Opera Software twierdzi, że to wydanie przeglądarki jest inteligentniejsze i szybsze niż wszyscy poprzednicy.

Na liście nowości znajdziemy punkty kierowane zarówno do zwykłych użytkowników, jak i do deweloperów. O wielu już pisaliśmy, warto jednak przypomnieć co znajdziemy w 12 wersji Opery. Po pierwsze, na stronie z dodatkami znajdziemy skórki, które pozwolą jednym kliknięciem zmienić wygląd przeglądarki. Po drugie, wtyczki nie będą już zagrożeniem dla stabilności programu, gdyż będą uruchamiane jako osobne procesy. Tradycyjnie już, najnowsza Opera została znacznie przyspieszona względem poprzednich wersji, a dzięki optymalizacji ładowania kart będzie się również szybciej uruchamiać i zamykać. Twórcy stron internetowych mogą skorzystać z API getUserMedia, które da im dostęp do sprzętu — na przykład do kamerki internetowej. Opera jest również bezpieczniejsza — powiadomi użytkownika, jeśli strona będzie próbowała uzyskać dostęp do sprzętu lub danych.

W tej wersji znalazł się również moduł Opera Reader pozwalający czytać strony internetowe jak książki, a nie jak zwoje, czyli przewracać „kartki” zamiast przewijać treść w okienku. Poza tym znajdziemy tu wsparcie dla nagłówka Do Not Track, animacje i przejścia CSS3, obsługę metody przeciągnij-upuść w HTML5 oraz akcelerację sprzętową i WebGL.

Operę 12 można już pobrać z naszego portalu dla systemów Windows, Linux oraz OS X. Oczywiście Opera 12 beta dla Windowsa i OS X jest dostępna również w wersji 64-bitowej (na OS X w jednym pakiecie, automatyczny wybór ma miejsce przy uruchamianiu programu).

Aktualizacja, 14.06.2012, 10:21

Na blogu Opery już pojawiła się oficjalna notka o wydaniu Opery 12.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (203)