Styczniowe aktualizacje Windows 10 dostępne – naprawiają kilkadziesiąt luk bezpieczeństwa

Styczniowe aktualizacje Windows 10 dostępne – naprawiają kilkadziesiąt luk bezpieczeństwa

Można już pobierać styczniowe aktualizacje Windows 10 (depositphotos)
Można już pobierać styczniowe aktualizacje Windows 10 (depositphotos)
Oskar Ziomek
09.01.2019 11:20, aktualizacja: 09.01.2019 11:43

Windows 10 jest już gotowy do zainstalowania styczniowych aktualizacji bezpieczeństwa, czyli pierwszego pakietu łatek wydanego w tak zwany Patch Tuesday w tym roku. Aktualizacja dostępna jest za pośrednictwem Windows Update i już teraz trafia do komputerów z różnymi wersjami systemu, w tym do użytkowników październikowej aktualizacji (1809) oraz wcześniejszej – i nadal dużo bardziej popularnej – aktualizacji z kwietnia ubiegłego roku, czyli Windowsa 10 w wersji 1803. Instalacja jest oczywiście zalecana, by zapewnić systemowi więcej bezpieczeństwa, ale w tym przypadku warto zwrócić uwagę na inne błędy, które mogą pojawić się po instalacji.

Jak zwykle aktualizacje wydane w tym terminie dotyczą bezpieczeństwa, a ich zadaniem jest usunięcie z systemu rozpoznanych w ostatnim czasie luk. W przypadku Windowsa 10 z październikową aktualizacją, paczka oznaczona jest jako KB4480116. Rozwiązuje problemy bezpieczeństwa z izolacją sesji zdalnej obsługi PowerShella oraz wprowadza poprawkę dotyczącą komendy esentutl /p, której użycie podczas obsługi baz danych mogło skutkować otrzymaniem w większości pustej bazy. Dodatkowo paczka składa się również z szeregu poprawek zabezpieczeń dla produktów Microsoftu w systemie Windows, czyli między innymi przeglądarki Edge, Internet Explorer, systemu plików czy narzędzi odpowiadających za obsługę wirtualizacji.

Styczniowe aktualizacje bezpieczeństwa są już dostępne za pośrednictwem Windows Update.
Styczniowe aktualizacje bezpieczeństwa są już dostępne za pośrednictwem Windows Update.

Użytkownicy instalujący opisywane łatki do Windowsa z październikową aktualizacją muszą być świadomi, iż mogą spowodować nimi błędy aplikacji firm trzecich. Programy mogą mieć od tego momentu problem z uwierzytelnianiem hotspotów. Microsoft jest już świadomy tej usterki, a prace nad jej rozwiązaniem trwają. Łatka ma zostać udostępniona pod koniec stycznia.

Aktualizacja Windows 10: więcej bezpieczeństwa kosztem innych usterek

W przypadku Windowsa 10 w wersji 1803, styczniowe łatki zostały oznaczone jako KB4480966. Główne usterki, które zostały rozwiązane są zbieżne z tymi z Windowsa 10 z październikową aktualizacją, ale w tym przypadku warto szczególnie zwrócić uwagę na możliwe błędy po instalacji. Okazuje się bowiem, że jest ich więcej, niż w przypadku nowszego Windowsa w wersji 1809.

Na liście możliwych usterek znalazł się opisany wyżej błąd z uwierzytelnianiem hotspotów, ale co ciekawe w tym przypadku łatki można się spodziewać już w połowie, a nie dopiero pod koniec bieżącego miesiąca. Nie jest to jednak jedyny znany problem.

Jak się okazuje, instalacja łatek może także uniemożliwić przypinanie linków do paska zadań oraz obszaru startowego, a w parze z aktualizacją KB4467682 (która została wydana jeszcze w listopadzie 2018 roku) można napotkać na błąd 2245 (NERR_PasswordTooShort) podczas uruchamiania komponentu cluster service. Ponadto wciąż aktualny jest problem z obsługą SqlConnection. Szczegóły dostępne są na stronie pomocy technicznej Windowsa 10.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)