Sztuczna inteligencja zaproponowała posiłki. W menu metanol i kanapki z klejem

Sztuczna inteligencja zaproponowała posiłki. W menu metanol i kanapki z klejem

Jedna z sieci hipermarketów wprowadziła bota, który proponował klientom przepisy na posiłki
Jedna z sieci hipermarketów wprowadziła bota, który proponował klientom przepisy na posiłki
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Paweł Maziarz
11.08.2023 13:33

Nowozelandzka sieć supermarketów Pak ‘n’ Save zaczęła eksperymentować z botem, który miał pomóc w wykorzystaniu resztek produktów i polecać klientom nowe przepisy na posiłki. Wykorzystanie sztucznej inteligencji spowodowało katastrofę - komputer zaczął proponować nietypowe przepisy, które mogły poważnie zaszkodzić klientom.

Sprawę opisał "The Guardian", który opisuje kuriozalne działanie bota Savey Meal-bot w sieci sklepów Pak ‘n’ Save. Nowa funkcja była reklamowana jako sposób na kreatywne wykorzystanie resztek jedzenia i zapobiegać marnowaniu żywności.

Sztuczna inteligencja proponuje posiłki

W teorii wszystko działało jak należy. Bot prosił użytkowników o wprowadzenie nazw produktów, które mają w swoich domach i sam generował przepisy okraszone wesołym komentarzem. Problemy pojawiły się, gdy użytkownicy zaczęli eksperymentować z dodawaniem szerszej gamy artykułów. Także tych, które niekoniecznie nadają się do jedzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Liam Hehir zapytał automat, co mógłby przyrządzić z wody, wybielacza i amoniaku. Aplikacja podała przepis na aromatyczną mieszankę wody, która... tworzyłaby szkodliwy chlor. Bot twierdził, że to idealny napój bezalkoholowy, który ugasi pragnienie i odświeży zmysły. Dodał też komentarz, by wyrób podawać schłodzony i cieszyć się orzeźwiającym zapachem. Nie wziął jednak pod uwagę, że wdychanie chloru jest szkodliwe i może doprowadzić do śmierci.

Pomysł podchwycili inni użytkownicy. Pojawiły się przepisy na ryżową niespodziankę z wybielaczem, kanapki z mrówczym jadem i klejem, a nawet napój błogość metanolu. Niektórzy eksperymentowali ze szklankami sztucznej inteligencji i internetowymi żartownisiami.

Supermarket rozczarowany użytkownikami aplikacji

Rzecznik supermarketu w oświadczeniu stwierdził, że jest rozczarowany widząc, że niewielka część użytkowników próbowała użyć narzędzia w niewłaściwy sposób. Sklep ma dopracować bota, aby upewnić się, że jest użyteczny i bezpieczny dla użytkowników.

Bot proponujący przepis ostrzega, że przepisy nie są kontrolowane przez człowieka i firma nie gwarantuje, że będzie on odpowiedni do spożycia. W wymogach pojawiły się warunki określające, by użytkownicy aplikacji mieli ukończone 18 lat.

Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)