Tablety ukraińskich żołnierzy na celowniku. Hakerzy z Rosji próbują wykradać dane

Tablety ukraińskich żołnierzy na celowniku. Hakerzy z Rosji próbują wykradać dane

Według CNN rosyjskie służby specjalne próbują wykradać dane z tabletów ukraińskich żołnierzy walczących na froncie
Według CNN rosyjskie służby specjalne próbują wykradać dane z tabletów ukraińskich żołnierzy walczących na froncie
Źródło zdjęć: © Getty Images | SOPA Images
oprac. KMO
01.09.2023 19:18

Sojusz wywiadowczy złożony z pięciu krajów, znany jako Pięcioro Oczu, do którego należą Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Australia i Nowa Zelandia, wydał w czwartek ostrzeżenie dla Ukrainy. Informacja ta została przekazana przez amerykańską stację telewizyjną CNN. Zgodnie z nią, rosyjskie służby specjalne podejmują próby wykradania wrażliwych danych z tabletów, które są w posiadaniu ukraińskich żołnierzy walczących na froncie.

Podobne wnioski zostały zawarte w raporcie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). W dokumencie zwrócono uwagę na to, że hakerzy z Rosji starają się zdobyć dostęp do tabletów z systemem operacyjnym Android, które są wykorzystywane przez ukraińskich wojskowych.

Ukraińskie tablety na celowniku hakerów

Żołnierze korzystają z tych urządzeń do planowania i realizowania misji bojowych, przesyłając na bieżąco dane do systemu satelitarnego Starlink, który umożliwia im utrzymanie łączności na froncie. Głównym celem rosyjskich służb specjalnych jest przechwycenie informacji, które są przekazywane z tabletów do Starlinków - informuje portal CNN.

Stacja telewizyjna CNN podkreśla, że skuteczność działań rosyjskich służb specjalnych jest trudna do oceny. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zapewnia, że udało jej się powstrzymać część cyberataków, ale jednocześnie przyznaje, że agresorom udało się uzyskać dostęp do niektórych tabletów używanych na polu walki i zainstalować w nich złośliwe oprogramowanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Konflikt pomiędzy Rosją a Ukrainą toczy się nie tylko na lądzie, morzu i w przestrzeni powietrznej, ale również w sferze cybernetycznej. Potwierdzają to nie tylko najnowsze doniesienia sojuszu Pięciorga Oczu, ale także wydarzenia, które miały miejsce na początku rosyjskiej inwazji, w lutym 2022 roku. Wówczas zbrojna inwazja Kremla została skoordynowana ze zmasowanym cyberatakiem na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej i transportowej - przypomina CNN.

Władze w Kijowie nie ograniczają się tylko do obrony, ale również podejmują operacje cybernetyczne przeciwko rosyjskim wojskom na Ukrainie i celom w samej Rosji. W tych działaniach biorą udział między innymi tysiące hakerów-ochotników - dodano w czwartkowej analizie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie