Oszustwa SMS-owe na "zły numer". Podstępna metoda wyłudzenia danych

Oszustwa SMS-owe na "zły numer". Podstępna metoda wyłudzenia danych

Oszustwa SMS-owe na "zły numer" cieszą się sporą popularnością
Oszustwa SMS-owe na "zły numer" cieszą się sporą popularnością
Źródło zdjęć: © Unsplash
Karolina Modzelewska
02.10.2023 13:50, aktualizacja: 02.10.2023 14:17

Oszustwa SMS-owe, które polegają na wysyłaniu wiadomości na "zły numer", stają się coraz bardziej powszechne. Wielu z nas na pewno doświadczyło sytuacji, kiedy otrzymaliśmy SMS-a, który był przeznaczony dla kogoś innego. Często jest to wynikiem prostej pomyłki, ale niestety, coraz częściej staje się to narzędziem w rękach oszustów. Wykorzystują oni naszą naturalną skłonność do życzliwości, współczucia i chęci pomocy, aby osiągnąć swoje cele finansowe.

Nie zawsze jest łatwo rozpoznać takie oszustwa, ponieważ wiadomości te nie zawierają typowych sygnałów ostrzegawczych, takich jak podejrzane linki czy informacje o wygranej. Dlatego zespół Bitdefender postanowił przyjrzeć się bliżej tej metodzie oszustwa i opracować poradnik, który pomoże Ci się przed nią uchronić.

Jak działa oszustwo na "zły numer"?

Oszuści, którzy specjalizują się w tego typu działaniach, wysyłają niewinne wiadomości, które mogą dotyczyć różnych spraw, takich jak impreza, wizyta lekarska czy spotkanie biznesowe. Gdy odpiszesz, informując, że wiadomość trafiła na zły numer, oszust zaczyna próbować nawiązać z Tobą przyjazną rozmowę. Niektórzy z nich idą nawet dalej i próbują zbudować romantyczne relacje na odległość, co ma na celu skłonić ofiary do przesyłania im pieniędzy lub inwestowania w programy kryptowalutowe.

Jak się przed tym bronić?

FBI wydało ostrzeżenie na temat tego typu oszustw, zalecając, aby nie odpowiadać na takie wiadomości ani nie klikać żadnych linków, jeśli takie się w nich znajdują.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Oszuści, którzy stoją za fałszywymi SMS-ami z błędnymi numerami, liczą na to, że będziesz kontynuować rozmowę" – ostrzega FBI. "Chcą wykorzystać twoją życzliwość. Kiedy już nawiążą kontakt, będą pracować, aby stać się twoim przyjacielem, a nawet zbudować romantyczny związek na odległość. To wszystko jest częścią ich planu, mającego na celu zniweczyć twoją nieufność, dzięki czemu będziesz bardziej podatny na oszustwa, takie jak inwestycja w kryptowalutę lub inne, które mają na celu wyłudzenie pieniędzy.

"Cyberprzestępcy, którzy stosują metodę oszustwa na "zły numer", korzystają z różnych socjotechnik i wykazują dużą cierpliwość, prowadząc długotrwałe gry z wieloma ofiarami jednocześnie, aby osiągnąć swoje cele. Wykorzystują życzliwość swoich ofiar i powoli, ale skutecznie, wciągają je w swoje oszustwa. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w przypadku otrzymania wiadomości, która rzekomo trafiła na zły numer, jest jej zignorowanie. Warto także korzystać ze skutecznego oprogramowania antywirusowego wyposażonego w moduł antyphishingowy, który zablokuje niebezpieczne linki. Dzięki temu, nawet jeśli damy się nabrać na wyrafinowane oszustwo, to system antywirusowy zablokuje niebezpieczne witryny" – radzi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Pamiętaj, że nie jesteś zobowiązany do kontynuowania rozmowy z nieznajomym. Jeśli otrzymasz podejrzaną wiadomość, najlepiej ją usunąć i zablokować numer, aby uniknąć spamu w przyszłości. Nigdy nie udostępniaj swoich danych osobowych, szczegółów dotyczących miejsca pracy, wysokości zarobków czy adresu domowego.

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)