Takie rzeczy tylko u AMD. PCI Express 4.0 za sprawą aktualizacji

Takie rzeczy tylko u AMD. PCI Express 4.0 za sprawą aktualizacji

Takie rzeczy tylko u AMD. PCI Express 4.0 za sprawą aktualizacji
Piotr Urbaniak
21.05.2019 07:00

AMD kolejny raz udowadnia, że jak nikt inny potrafi wspierać swoje produkty po premierze. Jak się okazuje, obecne płyty główne nie tylko obsłużą nadchodzące procesory "Zen 2", ale także pozwolą wykorzystać pełen zakres ich możliwości, w tym nowe PCIe 4.0.

O teoretycznej możliwości dodania wsparcia PCI Express 4.0 do płyt z chipsetem X470, X370, B450 lub B350 dowiedzieliśmy się na CES 2019. Dyrektor generalna AMD, Lisa Su, oznajmiła wówczas, że jej firma nie zamierza nakładać żadnych ograniczeń w tej kwestii. A skoro kontroler znajduje się w procesorze, to implementacja zależy od aktualizacji UEFI. Oczywiście o ile na przeszkodzie nie stanie konstrukcja samej płyty (częstotliwość sygnałowania). PCIe 4.0 podwaja przepustowość.

I tu miła niespodzianka – jak donoszą użytkownicy, opcja włączenia PCI Express 4.0 pojawiła się już na wybranych płytach głównych marki Gigabyte. Są to: X470 Aorus Gaming Wi-Fi 7 i B450I Aorus Pro Wi-Fi. Obie otrzymały aktualizację o oznaczeniu F40 dla czipów "Zen 2". Zarazem firma Gigabyte jako pierwsza potwierdziła, że zamierza wprowadzić PCIe 4.0 na obecnych płytach.

Taka niespodzianka / Fot. Reddit (mVran)
Taka niespodzianka / Fot. Reddit (mVran)

Co zrozumiałe, na tę chwilę niewiele z tego wynika. Aby sprawdzić nowe rozwiązanie, i tak trzeba poczekać na procesory z serii Ryzen 3000. Niemniej podobać się może to, jak obydwoje zainteresowanych – AMD i Gigabyte – podeszło do kwestii wsparcia. Widać, że firmy nie zapominają o obecnych użytkownikach. A w dzisiejszych czasach każda taka akcja zasługuje na pochwałę. Teraz, kiedy Gigabyte wychylił się przed szereg, konkurencji nie pozostaje żaden inny wybór.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)