Telefon zamiast dowodu. Już teraz w pierwszym banku

Aplikacja mObywatel 2.0
Aplikacja mObywatel 2.0
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
Wojciech Kulik

29.08.2023 09:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Telefon zastąpi dowód osobisty podczas wizyty w banku. PKO Bank Polski wprowadził to przed innymi. Co konkretnie oznacza to dla klientów?

W lipcu 2023 r. zadebiutowała aplikacja mObywatel 2.0. Jedną z najważniejszych nowości, jakie wprowadza, jest mDowód, czyli cyfrowy dowód osobisty, który ma być traktowany na równi z fizycznym dokumentem. Choć zrównujące je prawo nie weszło jeszcze w życie, to PKO Bank Polski już teraz pozwala potwierdzać swoje dane za pomocą telefonu komórkowego.

Jak skorzystać z mDowodu w placówce banku PKO?

Sprawa jest prosta. Każdy, kto korzysta z aplikacji mObywatel i ma wpięty do niej mDowód, może wykorzystać telefon komórkowy do potwierdzenia swoich danych podczas wizyty w oddziale banku PKO. Do tej pory klienci mogli uwierzytelniać się wyłącznie w sposób tradycyjny: fizycznym dowodem osobistym lub paszportem.

Jak wyjaśnia PKO, aby potwierdzić swoją tożsamość za pośrednictwem telefonu, należy zalogować się w aplikacji mObywatel 2.0, a następnie zeskanować kod QR udostępniony na stanowisku doradcy. Dzięki temu doradca otrzyma w systemie informację potwierdzającą dane osobowe klienta i będzie mógł przejść do obsługi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warto tu podkreślić, że mDowód jest nie tyle cyfrową wersją dowodu osobistego, ile odrębnym dokumentem tożsamości, respektowanym jednak w równym stopniu. Ma inną serię i numer, jak również inną datę wydania i okres ważności. Z mDowodu ponadto korzystać można wyłącznie na terenie naszego kraju.

Pozostałe banki dołączą już niebawem

Aktualnie możliwość potwierdzenia danych za pomocą cyfrowego dokumentu daje swoim klientom wyłącznie PKO Bank Polski. Już w piątek, 1 września, dołączą do niego pozostałe banki w Polsce. Obowiązek respektowania mDowodu nakłada na nie ustawa.

Tym samym od września 2023 r. pozostaną tylko dwie sytuacje, kiedy mDowód nie będzie uznany za równoważny z fizycznym dokumentem. Chodzi o przekroczenie granicy kraju oraz złożenie wniosku o nowy dowód osobisty.

Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)