mObywatel 2.0: milion Polaków ma już mDowód

Aplikacja mObywatel w Google Play
Aplikacja mObywatel w Google Play
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

19.07.2023 20:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aplikacja mObywatel 2.0 oferująca dostęp do mDowodu cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Okazuje się, że elektroniczną wersję dowodu osobistego aktywował już ponad milion Polaków. Ministerstwo Cyfryzacji świętuje ten fakt na Facebooku.

mDowód to elektroniczny odpowiednik dowodu osobistego, który od kilku jest zgodnie z prawem respektowany w Polsce na takich samych zasadach, jak plastikowy dokument. Pomijając kilka wyjątków (w tym podróż za granicę), mDowód jest więc wystarczający do załatwienia wszystkich codziennych spraw, włącznie z aktywowaniem nowej karty SIM u operatora, załatwianiem spraw u notariusza, a docelowo - także w banku. Nie powinno więc dziwić duże zainteresowanie Polaków nową aplikacją mObywatel 2.0.

Zaskoczeniem może być za to tempo, w jakim przybywa kolejnych użytkowników mDowodu. Zaledwie kilka dni temu sukcesem była skuteczna aktywacja 600 tys. elektronicznych wersji dokumentu, a dzisiaj Polaków z mDowodami jest już ponad milion. Przeszkodą w szybkim zdobywaniu popularności mogły być jedynie początkowe problemy z działaniem mObywatela 2.0, w którym przez pierwsze godziny w zasadzie nie dało się skutecznie przeprowadzić procesu aktywacji mDowodu.

Aplikacja mObywatel 2.0 pozwala oczywiście na więcej. Poza mDowodem można wykorzystać ją do okazywania innych dokumentów, w tym prawa jazdy, legitymacji studenckiej czy danych zarejestrowanego pojazdu. Program okaże się także przydatny, by sprawniej zalogować się do e-Urzędu Skarbowego oraz skorzystać z e-Recepty bez podawania numeru PESEL.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)