Telewizja DVB-T2: MUX-3 przejdzie na nowy standard, będą utrudnienia

Telewizja DVB-T2: MUX-3 przejdzie na nowy standard, będą utrudnienia

Piloty
Piloty
Źródło zdjęć: © unsplash
Oskar Ziomek
20.07.2023 14:01

Trwają przygotowania do przełączenia multipleksu MUX-3 na nowy standard w ramach telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC. Pozostałe multipleksy działają w ten sposób już od dawna, ale MUX-3 (wraz z MUX-8) są wyjątkami, które nie zostały przełączone ze starszego DVB-T od razu.

Telewizja naziemna działa w Polsce w standardzie DVB-T2/HEVC od poprzedniego roku, ale są w tym zakresie pewne wyjątki. Jednym z nich jest multipleks MUX-3, w ramach którego do odbiorców dostarczane są kanały z oferty TVP. Przed rokiem prezes UKE zdecydował, że ze względu na konflikt na terenie Ukrainy - i chęć dostarczania informacji o nim do możliwie dużej liczby odbiorców - przejście MUX-3 na nowy standard zostanie przesunięte w czasie. W efekcie kanały TVP nadal są nadawane w starszym standardzie DVB-T (a przez to trafiają do domów, w których działa najmniej nowoczesny sprzęt).

Termin przejścia MUX-3 na nadawanie w nowszym standardzie DVB-T2 zbliża się jednak wielkimi krokami, bo pozwolenie na odroczenie tego momentu obowiązuje do końca 2023 roku. Na tę chwilę konkretna data nie jest jeszcze znana, ale obsługujący infrastrukturę DVB-T2 Emitel deklaruje, że jest w stałym kontakcie z klientem - wspomina serwis wirtualnemedia, powołując się na słowa przedstawicielki firmy Emitel.

Można się więc spodziewać, że cała operacja zostanie przeprowadzona w najbliższych miesiącach. W tym czasie odbiorcy telewizji DVB-T2 mogą się spodziewać czasowych utrudnień w odbiorze kanałów. Szczegóły nie są jednak ujawniane, a z aktualizowanej na bieżąco tabeli zaplanowanych prac technicznych przy nadajnikach telewizji wynika, że prace związane z obsługą MUX-3 wpisane są w typowy grafik pracy techników. Zależnie od lokalizacji działania serwisantów przebiegają w różnych porach dnia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warto przypomnieć, że zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej na DVB-T2/HEVC z DVB-T związana jest między innymi z rozwojem sieci 5G. W związku z jej stałym rozbudowywaniem, konieczne było takie przeprojektowanie systemu telewizji naziemnej, by przenieść nadawanie na inne pasma. Przy okazji oznacza to także sprawniejsze przesyłanie danych, a co za tym idzie - w przyszłości przełoży się na większą liczbę kanałów w wysokiej rozdzielczości i z wysoką jakością dźwięku.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)