DVB-T2: MUX-3 ma przejść na nowy standard do końca roku

DVB‑T2: MUX‑3 ma przejść na nowy standard do końca roku

Telewizor
Telewizor
Źródło zdjęć: © FORUM
Oskar Ziomek
23.06.2023 19:36

Główne kanały Telewizji Polskiej, które nadawane są na MUX-3 w ramach telewizji naziemnej, teoretycznie do końca roku powinny zostać udostępnione w standardzie DVB-T2, który obowiązuje w całym kraju. Tak sugeruje decyzja UKE, ale pojawiają się spekulacje, że proces może się opóźnić.

Cyfrowa telewizja naziemna DVB-T2 jest w Polsce standardem od czerwca 2022 roku. Chociaż przygotowania do przejścia na nową technologię trwały przez wiele miesięcy, w praktyce nie wszystkie multipleksy zostały przełączone w tym samym czasie. Od razu było wiadomo, że wyjątkiem pozostanie MUX-3, który decyzją prezesa UKE mógł pozostać przy wcześniejszym standardzie DVB-T aż do końca 2023 roku.

Taką decyzję uzasadniano porządkiem publicznym i chęcią zagwarantowania dostępu do informacji w telewizji dla możliwie szerokiego grona odbiorców, co było szczególnie kluczowe z uwagi na stosunkowo niedługo trwający wówczas konflikt na terenie Ukrainy. Teraz pojawiają się jednak spekulacje, że przełączenie MUX-3 na DVB-T2/HEVC może nie nastąpić w wyznaczonym czasie - zwraca uwagę serwis wirtualnemedia.pl.

Prezes UKE zwraca uwagę, że termin w decyzji jest jednoznaczny, ale zakłada się, że istnieje możliwość wystąpienia o jego kolejne przesunięcie. Im dłużej MUX-3, na którym nadawane są kanały Telewizji Polskiej będzie dostępny w ramach starszego standardu DVB-T, tym dłużej treści z kanałów nadawanych na tym multipleksie (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia) będą trafiać do domów wszystkich Polaków - także tych, którzy nie dysponują sprzętem zdolnym do odbioru DVB-T2/HEVC, a to może być strategiczne przed okresem wyborów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Do odbioru DVB-T2/HEVC konieczny jest telewizor z właściwym dekoderem (obligatoryjnie wyposażony jest w niego każdy model TV wprowadzony na rynek od 2019 roku) lub odrębna przystawka, którą można podłączyć do starszego odbiornika. Zmiany związane z nadawaniem telewizji naziemnej nie mają żadnego wpływu na dostępność kanałów TV w ramach ofert dostawców telewizji satelitarnej.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)