Test Radeona RX 480 – AMD skutecznie atakuje średni segment grafik!

Test Radeona RX 480 – AMD skutecznie atakuje średni segment grafik!
29.06.2016 17:17
Test Radeona RX 480 – AMD skutecznie atakuje średni segment grafik!

Dzisiaj wielki dzień dla AMD, właśnie ruszyła sprzedaż ich najnowszego dziecka, Radeona RX 480. To typowa karta ze środkowej półki. Ceny kart referencyjnych zostały ustalone na 199 dolarów za wersję z pamięcią 4 GB oraz 229 dolarów za wersję z pamięcią 8 GB. Warto zauważyć, że globalnie to właśnie w tym segmencie cenowym sprzedaje się najwięcej kart graficznych. Czy Polaris zdoła zawojować ten segment? Tego nie wiemy, ale możemy się już przekonać, jak sprawuje się w grach. Zapraszamy do materiału wideo, który powinien pomóc w ocenie tej nowej karty graficznej.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Układ Polaris został wyprodukowany w nowym procesie FinFET 14 nanometrów. To znaczący postęp dla AMD w litografii. Znacznie ulepszona czwarta odsłona architektury GCN przyniosła lepszą wydajność teselatorów, do 15% większą wydajność jednostek obliczeniowych, poprawioną sprawność energetyczną i szereg innych pomniejszych poprawek. To wszystko wpłynęło na ogólną poprawę wydajności i znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię. To akurat AMD udało się znakomicie, TDP karty ustalono na 150 watów. To przełożyło się na bardzo niski pobór energii dla całej platformy testowej. W spoczynku (pulpit) pobiera ona maksymalnie 80 watów, natomiast pod maksymalnym obciążeniem do 250 watów. Jest więc wyraźnie lepiej niż w kartach poprzedniej generacji.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Niestety, ponownie o sobie daje znać polska cena. Choć za granicą 200 czy 230 dolarów to niedużo, to po przeliczeniu na złotówki już tak tanio nie jest. Za wersję z pamięcią 4 GB przyjdzie nam zapłacić przynajmniej 1005 złotych, wersja 8 GB kosztować będzie 1170 złotych. W zbliżonej cenie można już kupić karty GeForce GTX 970. Oczywiście rozwiązanie AMD jest bardziej nowoczesne, ma też kilka funkcji, których próżno szukać u konkurencji. Czy to jednak wystarczy, aby nawiązać równorzędną walkę z zielonym gigantem? Póki co czekamy na modele Polarisów, które postawią się najnowszym Pascalom, GTX 1070 i GTX 1080.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (109)