ThrottleStop 8.70 – nowa wersja świetnego programu do usuwania throttlingu procesora

ThrottleStop 8.70 – nowa wersja świetnego programu do usuwania throttlingu procesora

Często throttling laptopa wynika z asekuracyjnych limitów fabrycznych, nie słabego układu chłodzenia. Źródło: Depositphotos
Często throttling laptopa wynika z asekuracyjnych limitów fabrycznych, nie słabego układu chłodzenia. Źródło: Depositphotos
Piotr Urbaniak
12.09.2018 10:06

TechPowerUp, który poza działalnością publicystyczną zajmuje się również wydawaniem rozmaitych narzędzi do diagnostyki i konfiguracji podstawowych komponentów komputera, poinformował o wydaniu nowej wersji ThrottleStop – aplikacji służącej do regulacji charakterystyki energetycznej procesora, dzięki której można chociażby usunąć zjawisko throttlingu.

ThrottleStop przydatny okazuje się zwłaszcza posiadaczom notebooków, które potrafią mieć naprawdę ciasne limity cieplne. Przykładowo, niskonapięciowe układy Intela z rodziny Kaby Lake-R, takie jak Core i7-8550U czy Core i5-8250U, w niektórych modelach laptopów potrafią zrzucać częstotliwość zegara taktującego po przekroczeniu 63 st. Celsjusza. Tymczasem tego typu jednostki mogą bezpiecznie pracować z temperaturą równą nawet 80 - 85 st. Celsjusza. Dzięki narzędziu ThrottleStop limity można podnieść, uzyskując znacznie wyższą wydajność platformy.

Zrzut ekranu z aplikacji ThrottleStop 8.70. Źródło: TechPowerUp
Zrzut ekranu z aplikacji ThrottleStop 8.70. Źródło: TechPowerUp

Co oczywiste, ThrottleStop działa też – mówiąc nieco kolokwialnie – w drugą stronę, więc jeśli sprzęt zbytnio się nagrzewa, co powoduje problemy z jego kulturą pracy, to limity można zmniejszyć.

W najnowszej wersji, oznaczonej jako 8.70, poprawiono ponoć kompatybilność z systemem Windows 10 i usprawniono dostęp do pamięci. Ponadto dodano prawidłowe nazwy domen napięciowych w procesorach Skylake i nowszych. Wreszcie, zmodyfikowano interfejs tak, aby – zdaniem autorów – był bardziej przejrzysty i przystępny, zmieniając wygląd UI oraz sposób zachowania ikony skrótu w zasobniku paska zadań. Aktualną wersję ThrottleStop znajdziecie w naszej bazie programów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)