Twórca Vivaldiego nie zostawia suchej nitki na Microsofcie: „czas postąpić słusznie”

Twórca Vivaldiego nie zostawia suchej nitki na Microsofcie: „czas postąpić słusznie”

24.01.2017 13:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft nie przebiera w środkach, jeśli chodzi o promowanie swojego oprogramowania. Miesiące skrajnie agresywnej kampanii „zachęcającej” do instalacji Windowsa 10 skończyły się przyznaniem przez korporację, że działania te były zbyt nachalne. To chyba dla nikogo nie rozwiązuje sprawy, zaś biorąc pod uwagę kolejne reklamy w Windowsie 10, trudno traktować takie deklaracje poważnie. Suchej nitki na Microsofcie nie zostawił Jon von Tetzchner, twórca przeglądarki Vivaldi zaangażowany niegdyś w rozwój Opery.

Ma on zresztą ku temu wiele przesłanek. W grudniu Microsoft rozpoczął akcję promocyjną Edge’a, która starała się przekonać użytkowników, że wyłącznie ta przeglądarka umożliwia przypinanie i pogląd kart. Jest to oczywiście wierutną bzdurą, czego nie omieszkali ironicznie wytknąć zarówno twórcy Opery, jak i Vivaldiego właśnie.

Nowatorstwo w przeglądarkach według Microsoftu. Źródło: Brad Chacos
Nowatorstwo w przeglądarkach według Microsoftu. Źródło: Brad Chacos

Dziś jednak na blogu Vivaldiego pojawił się komunikat utrzymany w dużo poważniejszym tonie. Jon von Tetzchner otwarcie przyznaje w nim, że jego cierpliwość wobec praktyk Microsoftu właśnie się skończyła. We wpisie zatytułowanym „Microsofcie, czas postąpić słusznie” wytyka on Microsoftowi nie tylko agresywną kampanię na rzecz aktualizacji do Windowsa 10, ale przede wszystkim automatyczne przywracanie Edge’a jako domyślnej przeglądarki:

Rozumiem, że Microsoft jest zatroskany o niskie zainteresowanie Edgem, ale zamiast budować lepszą przeglądarkę, zmusza użytkowników do korzystania z niej w sposób, którego nie można usprawiedliwić

Tetzchner jest zdania, że Microsoft nie tylko z pełną premedytacją przywraca Edge’a jako domyślną przeglądarkę po instalacji dużych aktualizacji, ale także świadomie komplikuje wprowadzenie w tej kwestii jakichkolwiek zmian. Twórca Vivaldiego pyta retorycznie: gdzie podział się absolutny przywilej użytkownika w postaci możliwości dokonywania wyboru? Postuluje także, by Microsoft przestał „kraść” pozycję domyślnej przeglądarki.

Trudno oczekiwać, aby apel Jona von Tetzchnera spotkał się z reakcją Microsoftu. Już na podstawie reklamowania przypinania kart jako funkcji dostępnej wyłącznie w Edge’u, można stwierdzić, że korporacja raczej nie nie ogląda się na konkurencję. Na taką postawę może jednak pozwolić sobie Google w rozwoju Chrome’a, nie zaś producent Edge'a, programu z marginalnymi udziałami w rynku. Trudno jednak nie zgodzić się z twórcą Vivaldiego: łatwiej resetować ustawienia domyślnej przeglądarki niż stworzyć przeglądarkę dobrą.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (136)
Zobacz także