UC Browser znika z Google Play. Winne agresywne reklamy

UC Browser znika z Google Play. Winne agresywne reklamy

UC Browser znika z Google Play. Winne agresywne reklamy
15.11.2017 15:51

Przeglądarka internetowa UC Browser przekroczyła w ostatnim 500 mln pobrań w Google Play. Teraz jednak zniknęła ze sklepu, co nie zostało poprzedzone żadnym komunikatem. Rozwiązania zagadki zniknięcia należy szukać w sposobie reklamowania UC Browser, który miał nie spodobać się Google.

UC Browser cieszył się uznaniem wielu milionów użytkowników. Przeglądarka była uważana za godną alternatywę dla Google Chrome’a, oferującą interesujący pakiet opcji, w tym wygodne gesty. Wśród zalet wymieniano również lekkość i płynność działania, co odczuwalne było na słabszych smartfonach, dla których Chrome’a stawał się zbyt ciężki.

Po kliknięciu na link prowadzący do  UC Browser w Google Play.
Po kliknięciu na link prowadzący do UC Browser w Google Play.

Przeglądarka UC Browser jest rozwijana przez firmę UCWeb, która jest częścią chińskiego Alibaba Group. Popularność zdobyła w Chinach oraz Indiach, najpewniej za sprawą lekkości i sprawności działania na słabszych urządzeniach. W Indiach osiągnęła fenomenalny wynik, w pewnym momencie mając ponad 50-procentowy udział na rynku.

Jednymi z pierwszych, którzy dostrzegli zniknięcie UC Browser byli użytkownicy Reddita. Pojawiła się wówczas teoria, że prawdopodobnie chodzi o wcześniejsze oskarżenia o karygodne podejścia przeglądarki do prywatności użytkowników. UC Browser miała bowiem wysłać prywatne dane na serwery zlokalizowane w Chinach. Dodatkowo śledztwo przeprowadzone w Indiach sugerowało, że dane są gromadzone nawet po odinstalowaniu UC Browser.

Two Bunnies Witnessed a Horrifying Attack and Wet Their Pants !

W innym badaniu, kanadyjscy specjaliści ds. bezpieczeństwa stwierdzili, że przeglądarka w wersji angielskiej i chińskiej nie posiada odpowiednich zabezpieczeń. W związku z tym gromadzone prywatne dane są łatwo dostępne dla osób niepowołanych, które mogą wyciągnąć takie informacje jak lokalizacja, dane dotyczące wyszukiwań, a nawet numery telefonów.

Wiele postów opublikowanych na Reddit, wskazywało więc, że zniknięcie spowodowane jest potwierdzeniem powyższych oskarżeń. Nie było jednak jasnych dowodów, które wskazywałyby winę lub zaprzeczały oskarżeniem. Co ciekawe, UC Browser mini, czyli przeglądarka również pochodząca od UCWeb wciąż jest dostępna w Google Play. Czyżby ona była wolna od karygodnego podejścia do prywatności, czy raczej postawiona teoria nie ma pokrycia w rzeczywistości?

Inna przeglądarka UCWeb jest jednak dostępna.
Inna przeglądarka UCWeb jest jednak dostępna.

Okazuje się, że nagłe usunięcie UC Browser zostało prawdopodobnie spowodowane przez zupełnie inne czynniki. Mike Ross pracujący przy UC Browser, poinformował na Twitterze redakcję Android Authority, że aplikacja miała zniknąć z powodu naruszenia zasad reklamowania oprogramowania. Przeglądarka została zawieszona na 30 dni i ma powrócić do Google Play.

Informacje potwierdza Artem Russakovskii z Android Police, który otrzymał wiadomość od UCWeb. Zniknięcie przeglądarki ma być tylko tymczasowe. Została ona usunięta, ponieważ stosowane reklamy mogły wprowadzać użytkowników w błąd oraz wykorzystywane sposoby promocji zostały uznane za złośliwe i niezgodne z regulaminem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)