Użytkownicy chomikuj.pl mogą otrzymać kolejne wezwania do zapłaty

Użytkownicy chomikuj.pl mogą otrzymać kolejne wezwania do zapłaty

12.09.2014 17:41, aktual.: 12.09.2014 23:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wykorzystywanie chomikuj.pl do przechowywania filmów staje się coraz mniej atrakcyjne. Na początku tego miesiąca pisaliśmy, że nawet kilkanaście tysięcy użytkowników tego serwisu może otrzymać wezwanie do zapłaty. Pismo od kancelarii adwokackiej Bartłomieja Wieczorka z Wrocławia mogły otrzymać również osoby korzystające z „Chomika” biernie, nie umieszczające w nim plików, które mogłoby naruszać prawa autorskie. Natomiast teraz użytkownicy tego serwisu mogą spodziewać się kolejnych wezwań do zapłaty, tym razem od kancelarii Codex z Bielska-Białej. Warto zwrócić uwagę, że ta kancelaria w przeciwieństwie do kancelarii Bartłomieja Wieczorka, pisma wysyła za pośrednictwem samego serwisu i nie rozpoczęła jeszcze postępowania karnego, a tylko informuje o tym, że może to zrobić.

Obraz

Z pisma możemy dowiedzieć się, że kancelaria z Bielska-Białej nie jest w posiadaniu danych osobowych użytkowników serwisu, którzy naruszyli prawa autorskie. Dopiero zamierza uruchomić postępowania karne, ale pismo z ugodą postanowiła wysłać już wcześniej. Radca prawny kancelarii Codex, Agnieszka Kupilas potwierdziła, że kancelaria jest zaangażowane w te działania. Jednak postępowania nie zostały jeszcze rozpoczęte, a sama propozycja ugody ma charakter wstępny. Wysokość kwoty do zapłacenia będzie określał dystrybutor, dostępna będzie możliwość negocjowania jej wysokości. W piśmie jest również informacja o tym, że decyzja o ugodzie ma być dobrowolna. Dziennik Internautów podając się na własne źródło, pisze, że jedna z osób otrzymała wezwanie z kwotą ugody wynoszącą 800 zł.

Wezwania wysyłane przez kancelarię Codex, w przeciwieństwie do wielu innych spraw związanych z naruszeniem praw autorskich, nie są rozsyłane pocztą, a sprawca nie jest identyfikowany z wykorzystaniem numeru IP. Nie oznacza to jednak, że kancelaria z Bielska-Białej nie zamierza tego zrobić. Wówczas pismo mogą również otrzymać osoby, która w ogóle nie korzystały z chomikuj.pl lub robiły to tylko biernie.

Sprawa wezwań do ugody wysyłanych przez kancelarię Codex jest już kolejną, która dotyczy użytkowników popularnego w Polsce serwisu. Wszystko wskazuje, że podobnych spraw w najbliższym czasie możemy spodziewać się więcej, do walki z piractwem mogą dołączyć kolejne kancelarie. Niestety nie tylko w Polsce firmy chcą zmniejszyć skalę piractwa w dość kontrowersyjny sposób. Brytyjska stacja BBC jest za wprowadzeniem większej inwigilacji internautów i wykrywaniem osób, które tylko zachowują się podejrzanie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (117)