MacOSGrafikaProgramy do projektowania CADVectorworks
Vectorworks ikona

Vectorworks2017

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item

Vectorworks to kompletne oprogramowanie BIM, przeznaczone do projektowania architektury, krajobrazów, zagospodarowania przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz, wystaw, a nawet scenografii. Program pozwala przeprowadzić cały proces projektowania w jednym miejscu, od szkicu przez modele po dokumentację i rendery dla klienta.

Pogram pozwala na pracę w trybie 2D i 3D. Jego sercem jest BIM (Building Information Modeling), choć sprawdzi się także przy modelowaniu otoczenia (SIM, Site Information Modeling), a więc na przygotowanie modeli fizycznych i funkcjonalnych budynków i otaczającej je przestrzeni, gotowych do wydruku planów i przenośnej dokumentacji projektowej.

Parametryczne obiekty umożliwiają przygotowanie prototypu budynku z zadanym poziomem szczegółowości, modelowanie otoczenia zaś pozwala wziąć pod uwagę formę terenu, obszary zacienione i nasłonecznione czy przepływ wody przez działkę. Plan terenu narysować na podstawie skanów papierowej dokumentacji lub ręcznie.

Przy modelowaniu 3D mamy do dyspozycji bryły modelera Parasolid i powierzchnie NURBS (można importować z Rhino). Interfejs tej części programu jest bardzo intuicyjny i wprowadza różne usprawnienia, jak automatyczne rozpoznawanie płaszczyzn roboczych czy przyciąganie krawędzi brył. Pracować z geometrią można w różnych widokach, korzystając z wysokiej jakości podglądu.

Oprogramowanie Vectorworks umożliwia pracę zespołową i edycję tego samego projektu przez kilka osób. Do projektów można importować pliki OBJ, STL, 3DS i SKP (SketchUp). Korzystającym z innych rozwiązań, jak Revit, można wysyłać pliki IFC. Dokumentację można wymieniać w formatach gbXML, DWG/DXF, Revit, PDF i wielu innych.

Vectorworks pozwala także przygotować prezentację. Przy renderowaniu fotorealistycznych ujęć budynku wykorzystywany jest silnik Renderworks, bazujący na Cinema 4D. Na ilustracjach można dobrać oświetlenie wewnątrz i na zewnątrz, korzystając z bogatej biblioteki świateł, dostarczonych przez producentów. W bibliotece znajdują się też symbole, modele mebli i materiały. Szerokie możliwości oświetlania scen sprawdzą się przy projektowaniu scenografii i wystaw. Ponadto można przygotować interaktywne prezentacje VR albo automatycznie zamienić ilustracje techniczne na artystyczne szkice.

Vectorworks jest dostępny w z kilkoma modułami, różniącymi się możliwościami, zastosowaniem i ceną:

 • Podstawowy: Wzornictwo
 • Architektura i Wnętrza
 • Ogród i krajobraz
 • Spotlight (projektowanie oświetlenia, wystaw i wydarzeń, jedyny nietłumaczony na polski)
 • suma wszystkich modułów o nazwie Studio

Program wymaga dedykowanej karty graficznej z OpenGL 3.0 i przynajmniej 4 GB RAM-u.

W Polsce dystrybucją oprogramowania zajmuje się firma Design Express. Wszystkie informacje i dodatkowe materiały znajdują się na stronie Vectorworks.pl. Forma może przeprowadzić demonstrację możliwości programu i udostępnia darmowy podręcznik „Vectorworks Landmark-Podstawy” Agnieszki Dębickiej.

Ocena redakcji
5.0
Ocena użytkowników
-.-
Twoja ocena
Liczba pobrań155
Data aktualizacji23 lis 2016
System operacyjnymacOS
LicencjaTestowa (trial)
Vectorworks ikonaMasz problem z tym programem?
Zapytaj na naszym forum
Opinie (0)
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)