WindowsGrafikaProgramy do projektowania CADVectorworks
Vectorworks ikona

Vectorworks2020

zabezpiecz pobieranie
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item

Vectorworks to kompleksowe oprogramowanie BIM do projektowania architektury, krajobrazów i zagospodarowania przestrzeni. Program pozwala przeprowadzić cały proces w jednym miejscu, od szkicu przez modele po dokumentację i rendery dla klienta.

Pogram pozwala na modelowanie i tworzenie szkiców, ale jego sercem jest BIM (Building Information Modeling), Vectorworks sprawdzi się także przy modelowaniu otoczenia (SIM, Site Information Modeling). Narzędzia, jakie tu znajdziemy, pozwalają na przygotowanie modeli fizycznych i funkcjonalnych budynków i otaczającej je przestrzeni, a także planów i dokumentacji projektowej. Modele można edytować i analizować pod wieloma kątami, w tym poprawić irygację terenu (nowość w wersji 2017) czy detale konstrukcji.

Parametryczne obiekty umożliwiają przygotowanie prototypu budynków z zadanym poziomem szczegółowości. Modelowanie otoczenia pozwala wziąć pod uwagę także spadki terenu, stoki i urwiska, obszary zacienione i nasłonecznione o danej porze roku czy przepływ wody. Plan zagospodarowania można wprowadzić na podstawie planów, zdjęć satelitarnych lub ręcznie, na podstawie wymiarów.

Przy tworzeniu modelu geometrii można korzystać z zaawansowanego systemu modelowania, wykorzystującego bryły modelera Parasolid i powierzchnie NURBS (można importować z Rhino). Interfejs tej części programu jest bardzo intuicyjny i wprowadza różne usprawnienia, jak automatyczne rozpoznawanie płaszczyzn roboczych czy przyciąganie krawędzi brył. Modelować można w różnych widokach, podobnie jak w wielu programach do grafiki 3D, korzystając z wysokiej jakości podglądu i precyzyjnego mierzenia.

Oprogramowanie Vectorworks umożliwia pracę zespołową i edycję tego samego projektu przez kilka osób. Do projektów można importować pliki OBJ, STL, 3DS i SKP (SketchUp). Korzystającym z innych rozwiązań, jak Revit, można wysyłać pliki IFC. Dokumentację można wymieniać w formatach gbXML, DWG/DXF, Revit, PDF i wielu innych. W bibliotece znajdują się też symbole, modele mebli i materiały dostarczone przez licznych producentów z całego świata.

Vectorworks Designer pozwala także przygotować prezentację. Przy renderowaniu fotorealistycznych ujęć budynku wykorzystywany jest silnik Renderworks, bazujący na Cinema 4D. Na ilustracjach można dobrać odpowiednie oświetlenie, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, korzystając z bogatej biblioteki świateł, dostarczonych przez producentów. Szerokie możliwości oświetlania scen sprawdzą się również przy projektowaniu scenografii i wystaw. Ponadto można przygotować interaktywne prezentacje VR albo automatycznie zamienić ilustracje techniczne na artystyczne szkice.

Vectorworks jest dostępny w z kilkoma modułami, różniącymi się możliwościami, zastosowaniem i ceną:

 • Podstawowy: Wzornictwo
 • Architektura i Wnętrza
 • Ogród i krajobraz
 • Spotlight (projektowanie oświetlenia, wystaw i wydarzeń, jedyny nietłumaczony na polski)
 • suma wszystkich modułów o nazwie Studio

Program wymaga dedykowanej karty graficznej z OpenGL 3.0 i przynajmniej 4 GB RAM-u.

W Polsce dystrybucją oprogramowania zajmuje się firma Design Express. Wszystkie informacje i dodatkowe materiały znajdują się na stronie Vectorworks.pl. Forma może przeprowadzić demonstrację możliwości programu i udostępnia darmowy podręcznik „Vectorworks Landmark-Podstawy” Agnieszki Dębickiej.

Ocena redakcji
5.0
Ocena użytkowników
3.33 oceny
Twoja ocena
Liczba pobrań1 324
Data aktualizacji28 mar 2020
System operacyjnyWindows
LicencjaTestowa (trial)
Vectorworks ikonaMasz problem z tym programem?
Zapytaj na naszym forum
Opinie (0)
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)