W LibreOffice 6.0 dla Linuksa można już testować aktualizacje delta

W LibreOffice 6.0 dla Linuksa można już testować aktualizacje delta

W LibreOffice 6.0 dla Linuksa można już testować aktualizacje delta
Oskar Ziomek
22.06.2017 19:21

Po niespełna roku prac, użytkownikom linuksowej wersji LibreOffice udostępniony został mechanizm automatycznych aktualizacji programu, działający w trybie delta. Choć pozostaje na razie jedynie w testowej fazie alpha, dotyczy nadchodzącej wersji LibreOffice 6.0 i ewentualne błędy w działaniu są niewykluczone, już teraz warto się nim zainteresować, ponieważ powinien działać na większości dystrybucji Linuksa, włącznie z Ubuntu.

Aktualizacje delta to takie, w których nie jest konieczne każdorazowe pobieranie całej aplikacji, a jedynie tych jej fragmentów, które uległy zmianie. Celem jest oczywiście zarówno przyspieszenie całego procesu, jak i zaoszczędzenie transferu danych, co może mieć znaczenie gdy korzystamy z mobilnego połączenia z Siecią. W przypadku pakietu LibreOffice, którego najnowsza wersja testowa waży kilkaset megabajtów, może być to szczególnie istotne.

Najnowszy mechanizm aktualizacji zaimplementowany został na tę chwilę wyłącznie w 64-bitowych odmianach pakietu biurowego, przez co nie będą z niego mogli skorzystać użytkownicy innych wersji. Dodatkowe ograniczenie to konieczność korzystania z buildów, które pobrane zostały z oficjalnego źródła, a uruchamiane są bezpośrednio z rozpakowanego archiwum.

O tym, jak aktualizacje delta sprawują się w praktyce wspominaliśmy już na przykład przy okazji ich premiery w przeglądarce Vivladi, ale warto przy tym dodać, że sama metoda jest dużo starsza. Przykładem niech będzie Sklep Play w urządzeniach z Androidem, gdzie taki mechanizm działa od kilku lat.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)