Ważny komunikat CSIRT KNF. Dotyczy serwisu OLX

Uwaga podczas sprzedaż na OLX
Uwaga podczas sprzedaż na OLX
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek

12.06.2024 15:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

CSIRT KNF ostrzega przed nieuczciwymi kupującymi w serwisie OLX. Trwa kampania, w ramach której wysyłają wiadomości z kodami QR i kierują do fałszywych serwisów, gdzie rzekomo ma być możliwy odbiór pieniędzy. To przekręt, w wyniku którego można wyłącznie stracić środki z konta w banku.

CSIRT KNF apeluje do użytkowników serwisu OLX, by byli wyczuleni na fałszywych kupujących, którzy deklarują, że zapłacili już za towar i konieczne jest "odebranie pieniędzy". To typowy schemat oszustwa. W ramach najnowszej kampanii, kontaktując się ze sprzedającym wysyłają nawet spreparowane kod QR, który kieruje do fałszywej strony bankowości internetowej. Sprzedawca, który nie zdaje sobie, że jest oszukiwany, podając login i hasło przekaże dane logowania wprost na ręce "kupującego".

Cały proces nie ma związku z autentyczną procedurą zakupu na OLX i w innym serwisie tego rodzaju. Co do zasady należy również pamiętać, że o sprzedanym przedmiocie użytkownik zostanie automatycznie powiadomiony przez system danego serwisu, a do otrzymania zapłaty nie jest konieczne logowanie się gdziekolwiek i podawanie danych. "Kupujący", który stara się wytłumaczyć, że jest to konieczne, to oszust, który stosuje socjotechnikę i próbuje wywrzeć presję na sprzedawcy.

Aby zachować bezpieczeństwo należy zachować czujność i nie reagować na tego typu wezwania. W podobny sposób kody QR wykorzystywane są także poza internetem, o czym niedawno ostrzegał Santander Bank Polska. Spreparowane kody można znaleźć m.in. na parkomatach w przestrzeni publicznej, gdzie naklejane są przez oszustów próbujących "ściągnąć" płatności za parking na własne konto.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W każdym przypadku, kiedy możliwe jest więc wykorzystanie innej metody płatności (niż z wykorzystaniem kodu QR), warto z niej korzystać. Kod w praktyce należy bowiem utożsamiać ze skróconym linkiem, po którym nie widać na pierwszy rzut oka, na jaką stronę prowadzi.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)