Webdeweloperzy mogą już skorzystać z 64-bitowego Firefoksa dla Windows

Webdeweloperzy mogą już skorzystać z 64‑bitowego Firefoksa dla Windows

Webdeweloperzy mogą już skorzystać z 64-bitowego Firefoksa dla Windows
Redakcja
02.03.2015 14:17, aktualizacja: 02.03.2015 14:30

Na stronach Mozilli pojawiła się 64-bitowa edycja przeglądarki Firefox Developer Edition dla systemu Windows. Jest to specjalna wersja ognistego lisa przygotowana z myślą o programistach i twórcach stron internetowych. Pozwala na to samo, co wersja standardowa, a dodatkowo zawiera rozszerzone narzędzia przydatne w tworzeniu aplikacji internetowych i tych przeznaczonych do pracy na wielu urządzeniach z poziomu przeglądarki internetowej. To znak, że jesteśmy coraz bliżej stabilnego wydania w odsłonie 64-bitowej.

Firefox Developer Edition zadebiutował w listopadzie ubiegłego roku jako projekt, który ma dać w rękach webdeweloperów to, co najlepsze. Program od standardowej wersji odróżnia się przede wszystkim ciemnym, nieco zmodyfikowanym interfejsem. Znaleźć na nim można przyciski, które umożliwiają natychmiastowy dostęp do wszystkich narzędzi deweloperskich. Wśród nich znajduje się inspektor drzewa DOM pozwalający na edycję kodu HTML i styli CSS, konsola pozwalająca dowiedzieć się o wszelkich programach na stronie internetowej, a także specjalny debugger do sprawdzania poprawności działania kodu JavaScript. Programista może ponadto skorzystać z dedykowanego edytora stylów CSS, monitora sieciowego i narzędzia pozwalającego na sprawdzanie wydajności kodu poprzez rejestrowanie wywołań funkcji JavaScript.

Obraz

Narzędzia programistyczne pozwalają na podgląd trybu responsywnego, dostępny jest również próbnik koloru, dzięki któremu można poznać wartość koloru danego piksela na ekranie. Przeglądarka zawiera ponadto brudnopis, w którym można wpisywać kod JavaScript, a następnie testować jego działanie. Istotną zaletą jest moduł Firefox WebIDE pozwalający na tworzenie całych aplikacji, a następnie testowanie ich w symulatorze, na zewnętrznym urządzeniu, Chrome Desktop lub Safari dla iOS. Przeglądarka może zostać również połączona z Firefoksem dla platformy Android, w celu testowania i przygotowania aplikacji dla tego systemu.

Wersja Developer Edition bazuje na wydaniach z kanału Aurora, jest więc nowsza niż oficjalne wydanie stabilne i zawiera nowości, na które zwykli użytkownicy muszą jeszcze poczekać. Okupione jest to nieco niższą stabilnością działania – ta edycja może czasami powodować problemy i osoby z niej korzystające powinny być tego świadome, bo to wersje świeższe nawet niż te oznaczone dopiskiem beta. Może być ona instalowana obok zwykłego Firefoksa i nie wpływa na jego działanie: posiada własny profil użytkownika i własne ustawienia, może ponadto działać w tym samym czasie, dzięki czemu nadaje się do dodatkowych testów. Poza tym zachowuje się jak zwykły wersja: można w niej przeglądać strony, używać komunikatorów, instalować dodatki, a także zmieniać zaawansowane ustawienia.

Jak do tej pory 64-bitowy Firefox dla systemu Windows był dostępny jedynie w kanale wydań nocnych. Użytkownicy Linuksa czy OS X mogli natomiast korzystać z niego od lat. W październiku Mozilla ogłosiła, że już na wiosnę zobaczymy stabilną wersję dla systemu Microsoftu korzystającą pełnymi garściami z tego, co daje przejście na 64 bity. Teraz zainteresowani takim wydaniem użytkownicy mogą skorzystać z Developer Edition, które powinno zachowywać się znacznie lepiej, niż edycja nightly. Przeglądarka jako taka musi natomiast walczyć z konkurencją: Google Chrome wprowadziło wersję 64-bitową w ubiegłym roku, a Internet Explorer jest dostępny w niej gdy tylko posiadamy takowy system Windows. Najnowszą wersję Firefox Developer Edition znajdziecie w bazie naszego serwisu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)