WhatsApp trafia do sklepu z aplikacjami Windowsa. Czy warto się przesiąść?

WhatsApp trafia do sklepu z aplikacjami Windowsa. Czy warto się przesiąść?

WhatsApp trafia do sklepu z aplikacjami Windowsa. Czy warto się przesiąść?
01.02.2018 17:07

Popularny komunikator internetowy WhatsApp właśnie zawitał do Microsoft Store. Oczywiście korzystać z popularnego komunikatora na Windowsie można już od dawna, niemniej teraz można to robić za pośrednictwem klienta Universal Windows Platform.

Wcześniej już WhatsApp pojawił się na komputerach z Windows. W 2016 roku wydana została klasyczna aplikacja Win32. Tym razem mamy jednak aplikację UWP, która dostępna jest wyłącznie na Windows 10. Mimo obecności w Microsoft Store, WhatsApp Desktop nie jest jednak stworzony jako natywne UWP. Wygląda na to, że mamy do czynienia ze zwykłą desktopową aplikacją skonwertowaną przy użyciu Microsoft Desktop Bridge.

Obraz

WhatsApp Desktop oferuje najważniejsze funkcje. Aplikacja umożliwia prowadzenie rozmów indywidualnych i grupowych, a także udostępnianie plików, wysłanie emoji i GIF-ów, edytowanie podstawowych informacji o profilu czy przeszukiwanie wiadomości. Dostępne ustawienia pozwalają zmienić opcje powiadomień, kolor czatu i zarządzać listą zablokowanych kontaktów.

Jak rozpocząć korzystanie z WhatsApp na Windows 10?

W celu rozpoczęcia korzystania z aplikacji potrzebny będzie smartfon z zainstalowaną mobilną wersją WhatsApp – Android lub iOS. Przy pierwszym uruchomieniu wyświetlony zostanie ekran powitalny z kodem QR, którego należy zeskanować z poziomu mobilnej aplikacji. Na smartfonie klikamy na menu (trzy kropki w górnym rogu), wybieramy WhatsApp Web i po nadaniu uprawnień do aparatu, należy uchwycić w obiektywie kod wygenerowany na ekranie komputera.

Obraz

Główny ekran został podzielony na dwie główne sekcje – po lewej stronie znajduje się panel z ostatnimi rozmowami, po prawej, na większym obszarze, widzimy aktualnie otworzone okno konwersacji. Interfejs został dostosowany do wyglądu Windows 10, chociaż nie uświadczymy przezroczystości i pozostałych efektów nowego języka wzornictwa Fluent Design.

Nową rozmowę rozpoczynamy klikając na przycisk plusa, który znajduje się nad panelem z ostatnimi rozmowami. W tym miejscu utworzymy również konwersację grupową, wybierając Utwórz grupę. Samo okno rozmowy jest dość spore. Na dole umieszczono odpowiednio: przycisk dający dostęp do emoji i GIF-ów, pole tekstowe i przycisk umożliwiający utworzenie wiadomości głosowej.

Obraz

Należy pamiętać, że do poprawnego działania wymagane jest ciągłe sparowanie z mobilną aplikacją. W związku z tym smartfon musi mieć dostęp do Internetu. Wiadomości napisanie „offline” na komputerze zostaną wysłane dopiero, gdy smartfon zyska dostęp do Sieci.

Czy warto jednak się przesiadać, gdy korzystamy z poprzedniej wersji na Windowsa? Tak, warto. Po pierwsze, aktualizacje odbywają się za pośrednictwem sklepu Microsoft Store. Nie musimy oddzielnie aktualizować każdej aplikacji, wszystko odbywa się w jednym miejscu i automatycznie. Po drugie, możliwe, że nowa aplikacja zyska priorytet. Windows 10 przegonił lub niebawem przegoni inne systemy Microsoftu pod względem popularności i to on stanie się dla twórców aplikacji najważniejszy. Możliwe, że WhatsApp zrezygnuje z rozwoju dwóch wersji, co byłoby logicznym posunięciem. Skupi się oczywiście na aplikacji UWP.

Aplikację WhatsApp Desktop znajdziecie oczywiście w naszej bazie oprogramowania. Mimo iż mamy do czynienia z niezbyt rozbudowanym komunikatorem, to ze sklepu należy pobrać około 250 MB.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)