Windows 11 ma problem z wykrywaniem modułu TPM

Windows 11 ma problem z wykrywaniem modułu TPM

BSOD w Windows 11
BSOD w Windows 11
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
23.03.2023 13:42

Windows 11 z najnowszymi aktualizacjami ma problem z wykrywaniem modułu TPM. Użytkownik może w efekcie dostać powiadomienie generowane przez aplikację Zabezpieczenia Windows. Niestety to tylko jeden z kilku błędów, na który można trafić.

O szczegółach pisze serwis Neowin. Chodzi o aktualizację Moment 2, która trafiła niedawno do pierwszych komputerów z Windows 11 22H2 obok comiesięcznych łatek bezpieczeństwa. Z doniesień pierwszych użytkowników wynika, że po instalacji Windows 11 nie zawsze poprawnie identyfikuje obecność modułu TPM w komputerze. Może to skutkować błędnym komunikatem bezpieczeństwa - oczywiście mimo, że w praktyce TPM jest w danym przypadku obecny i włączony.

Równolegle użytkownicy Windows 11 zgłaszają jednak także inne usterki po instalacji aktualizacji. Jedną z nich jest problem z szybkością dysków SSD, których wydajność w niektórych przypadkach spadła nawet o ponad połowę. Inny problem dotyczy Defendera i niewłaściwego komunikatu związanego z LSA. Tutaj natomiast wypracowano już obejście, które dokładnie opisano w dokumentacji Windowsa 11 na stronie Microsoftu.

Opisywane usterki Windowsa 11 mogą uprzykrzać życie użytkownikom, ale na tę chwilę nie ma jednoznacznego rozwiązania. Jakimś rozwiązaniem jest bez wątpienia rezygnacja z instalacji aktualizacji Moment 2 lub jej wycofanie, ale poza tym pozostaje tylko uzbroić się w cierpliwość i zaczekać na kolejne łatki ze strony Microsoftu, które najprawdopodobniej trafią do Windowsa 11 najszybciej pod koniec miesiąca - wówczas w formie aktualizacji opcjonalnych do ręcznej instalacji z Windows Update.

Czy warto kupić kieszonkową klawiaturę Targus Folding Ergonomic Bluetooth Keyboard?

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (85)