Windows 11: wkrótce usuniesz systemowe aplikacje

Windows 11: wkrótce usuniesz systemowe aplikacje

Windows 11
Windows 11
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Oskar Ziomek
13.11.2023 15:11, aktualizacja: 14.11.2023 08:41

Windows 11 może niedługo pomóc zaprowadzić porządek wśród programów poprzez usuwanie systemowych aplikacji. Jak wynika z testowego wydania w programie Insider, Microsoft już teraz sprawdza, jak takie rozwiązanie może sprawdzić się w praktyce.

Windows 11 jest coraz większy i wynika to z wielu czynników, ale jednym z nich bez wątpienia jest obecność systemowych aplikacji, z których nie wszystkie będą kiedykolwiek w użyciu przez danego użytkownika komputera. Jak wynika z doniesień serwisu Bleeping Computer na podstawie testowej kompilacji 23585 Windowsa 11 w programie Insider, niedługo użytkownicy mogą zyskać możliwość dezinstalacji dodatkowych składników Windowsa, co zwolni nieco miejsca na dyskach.

Do użytkowników Windowsa 11 może trafić opcja usuwania systemowych aplikacji, takich jak Kontakty, Zdjęcia czy Aparat. W podobny sposób będzie można również odinstalować klienta Podłączenia pulpitu zdalnego - innymi słowy aplikacje, które dostępne są od startu w Windows 11 i nie dla każdego muszą stanowić niezbędnik do wykorzystywania na co dzień. Odinstalowując wybrane programy można zyskać przede wszystkim porządek w menu, ale trudno nie odnotować odzyskania "kilku" megabajtów.

Na tę chwilę możliwość usuwania systemowych aplikacji z Windowsa 11 dostępna jest wyłącznie dla insiderów. Można zakładać, że do stabilnego wydania taka opcja trafi najszybciej z kolejną aktualizacją Moment, niewykluczone że dopiero w przyszłym roku. Ostatecznie nie można też wykluczyć, że opcja z jakichś przyczyn nie dotrwa implementacji w stabilnym wydaniu Windowsa 11, ale wszystko wskazuje na to, że Microsoft udostępni taką funkcję użytkownikom - od dawna bowiem jest to jedno z oczekiwań korzystających z Windowsa 11.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)