Windows 11 z niespodzianką. Częściowo zastąpi WinRAR-a

Windows 11 z niespodzianką. Częściowo zastąpi WinRAR-a

Microsoft windows 11
Microsoft windows 11
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Oskar Ziomek
10.11.2023 11:33, aktualizacja: 10.11.2023 13:41

Windows 11 w programie Insider dostał aktualizację, w której pojawiło się natywna tworzenie archiwów - funkcja zapowiadana w pierwszej połowie roku. Zmiany widać w kompilacji 25992 i co ciekawe nie zostały udokumentowane, w praktyce stanowiąc swego rodzaju niespodziankę dla użytkowników.

Na szczegóły zwraca uwagę Windows Latest. Natywna obsługa dotyczy formatów zip, .7z oraz .tar, a kompresję można uruchomić z kontekstowego menu pliku, po kliknięciu prawym przyciskiem myszy w Eksploratorze. Rozszerzenie możliwości wbudowanego w Windowsa 11 mechanizmu archiwizacji było zapowiadane od dawna. O ile system potrafi rozpakowywać szereg różnych paczek i wyświetlać ich zawartość, nowością jest możliwość tworzenia własnych archiwów.

Tworzenie archiwów jest możliwe w programie Insider, po zainstalowaniu Windowsa 11 25992 w wydaniu Canary lub nowszego. Jak zawraca uwagę Windows Latest, funkcja działa bardzo sprawnie i pozwala tworzyć paczki z mniejszych plików niemal natychmiast, podobnie jak robi to 7-Zip czy WinRAR. Na tę chwilę nie jest możliwe tworzenie archiwów zabezpieczonych hasłami, ale zapewne docelowo także taka funkcja zostanie dodana do Windowsa 11.

Tworzenie archiwów w Windows 11 Canary
Tworzenie archiwów w Windows 11 Canary© Windows Latest

W kontekście aktualizacji Windowsa 11 warto pamiętać o wydanej niedawno wersji 23H2, która co do zasady powinna być już dostępna w Windows Update u większości, jak nie wszystkich użytkowników Jedenastki, którzy na bieżąco aktualizują system. Instalacja powinna zająć tylko kilka chwil, bo w praktyce polega na pobraniu pliku aktywującego zmiany, które i tak wcześniej zostały już zaszyte w Windowsie 11.

Przypominamy, że ostatnio większość kluczowych nowości w systemie pojawia się na bieżąco w ciągu roku w ramach kolejnych aktualizacji Moment, a kolejne wydania numerowane systemem "xxHx" straciły przez lata na znaczeniu pod kątem liczby wprowadzanych nowości do Windowsa.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)