Windows 8.1 skończy jak Windows Phone? Ze Sklepu znikają kolejne aplikacje

Windows 8.1 skończy jak Windows Phone? Ze Sklepu znikają kolejne aplikacje
Oskar Ziomek

18.07.2018 14:56, aktual.: 18.07.2018 15:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wszyscy pamiętamy jak w praktyce wyglądał koniec Windows Phone'a. Choć popularność platformy sukcesywnie spadała od dłuższego czasu, nie osiągnąwszy wcześniej i tak zadowalającego poziomu, gwoździem do trumny okazały się kolejne decyzje wydawców aplikacji. Utrzymywanie programów w wersjach dla systemu, z którego korzysta tak mało osób było bowiem najzwyczajniej nieopłacalne. Wystarczyła odważna decyzja jednej firmy, by kolejne zaczęły podejmować podobne kroki w bardzo krótkim czasie, dobijając jednocześnie wytrwałych użytkowników Windows Phone'a.

W ten sposób z oficjalnego sklepu z aplikacjami dla systemu zniknął Facebook i Messenger, później Skype, a Spotify przestało być dalej rozwijane. Teraz coraz częściej zwraca się uwagę, że podobne zjawisko zaobserwować będzie można w kontekście Windowsa 8.1. Cenione aplikacje dostępne dla tej wersji systemu zaczęły bowiem sukcesywnie znikać ze Sklepu Microsoftu, najpewniej również w wyniku dyskusyjnej opłacalności dalszego ich utrzymywania w wersji dla systemu, którego podstawowe wsparcie skończyło się ponad pół roku temu.

Interfejs z dużymi kafelkami w Windowsie 8 nie każdemu przypadł do gustu.
Interfejs z dużymi kafelkami w Windowsie 8 nie każdemu przypadł do gustu.

W efekcie dla użytkowników Windowsa 8.1 nie jest już od niedawna dostępna między innymi aplikacja Tłumacza Microsoftu (podobnie było z nim zresztą w ubiegłym roku w przypadku użytkowników Windows Phone'a), Dropbox oraz – co jest najświeższą zmianą – The Weather Channel, dotychczas chętnie wybierany program wyświetlający między innymi informacje o pogodzie i aktualności.

Jak wynika z aktualnych statystyk Net MarketShare, Windows 8.1 wykorzystywany jest na mniej niż 6% komputerów stacjonarnych i laptopów. Dla porównania, te same statystyki informują o ponad 32-procentowym udziale w rynku Windowsa 10 i w tym przypadku wciąż można mówić o stałym wzroście. Na koniec warto jeszcze dodać, że choć podstawowe wsparcie dla Windowsa 8.1 zakończyło się już kilka miesięcy temu, to dodatkowe wsparcie będzie jeszcze trwało do stycznia 2023 roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)