WinObjC: Microsoft zaprasza programistów na otwarty most z iOS-a na Windows

WinObjC: Microsoft zaprasza programistów na otwarty most z iOS-a na Windows

07.08.2015 15:00

W kwietniu, podczas konferencji BUILD Microsoft pokazałzgromadzonym programistom most. A właściwie cztery mosty, czylizestawy narzędzi, za pomocą których możliwe stanie sięprzenoszenie na Windows 10 oprogramowania z innych platform, w tymkonkurencyjnych. Jednym z nich był Project Islandwood, dziękiktóremu program napisany w Objective C na iOS-a można byłoby łatwoprzerobić na aplikację udostępnianą przez Windows Store. Teraz,pod oficjalną nazwą Windows Bridge for iOS, most ten zadebiutowałna GitHubie – tak, Microsoft zdecydował się na wydanie go naotwartej licencji MIT.

Użytkownikami tego zestawu narzędzi mają być programiścizajmujący się najbardziej dochodową platformą mobilną naświecie. Redmond chce, by swoje pisane w środowisku Xcodeoprogramowanie przenieśli bezpośrednio do Visual Studio,rozbudowali o typowe dla Windows funkcje (takie jak np. cyfrowaasystentka Cortana) i skompilowali za pomocą niedawno udostępnionegokompilatora Microsoft Objective-C do formatu, który pozwoli umieścićgo w zmagającym się z pustymi półkami Windows Store.

350140423127394241

Póki co możliwe jest w ten sposób budowanie aplikacji, któreuruchomią się na Windows 8.1 i Windows 10, na 32- i 64-bitowycharchitekturach x86. Nie uruchomimy ich więc na smartfonach zWindows, choć Microsoft zapowiada, że wsparcie dla architektur ARMpojawi się tej jesieni. Najwyraźniej firma chce zdążyć z tym nawydanie aktualizacji Visual Studio 2015.

A jak wygląda sprawa z pozostałymi mostami dla Windows? W VisualStudio 2015 udostępniono gotowe Windows Bridge for web apps,rozwijane wcześniej pod nazwą kodową Project Westminster, dziękiktóremu można tworzyć uniwersalne aplikacje w Windows Store z koduw JavaScripcie. Jako prywatna beta testowany jest w Redmond ProjectAstoria, dzięki któremu w Windows Store mogłyby się pojawićaplikacje z Androida. Publiczna beta Astorii spodziewana jest tejjesieni. Co najdziwniejsze w tym wszystkim, najmniej zaawansowane sąprace nad Projektem Centennial, dzięki któremu do Windows Storemożna by było przenieść normalne aplikacje dla Windows, pisane nawin32 API i platformę .NET.

Więcej na ten temat znajdziecie na blogu BuildingApps for Windows. Mostek Windows Bridge for iOS (WinObjC) jakododatek do Visual Studio 2015, znajdziecie w repozytorium naGitHubie. Pozostaje teraz pytanie, kto będzie chciał z tegokorzystać i przenosić stare gry i aplikacje pisane nanajpopularniejszą platformę mobilną do sklepu, z któregopraktycznie nikt nie korzysta. Czemu stare? Problem w tym, że mostMicrosoftu póki co nie obsługuje języka Swift, który stał sięnowym zalecanym przez Apple językiem programowania dla iOS-a i OS-aX.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)