WWDC: OS X 10.11 „El Capitan” z semantycznym pulpitem, kafelkowaniem okienek i superszybkim Metal API

WWDC: OS X 10.11 „El Capitan” z semantycznym pulpitem, kafelkowaniem okienek i superszybkim Metal API

08.06.2015 19:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zapowiedziana dzisiaj aktualizacja OS X to znacznie więcej, niżtylko łatki bezpieczeństwa i zwiększenie stabilbności. OS X 10.11„El Capitan”, nazwany tak na cześć jednej z gór w parkuYosemite, przynosi dalsze ulepszenia trendów w interfejsieużytkownika, zapoczątkowanych w Yosemite, a pierwszy rzut okawydaje się być tym, czym dla Leoparda stał się Snow Leopard. Alenie tylko na wodotryskach interfejsu się to wszystko kończy.

Obraz
Obraz

Yosemite miał być najszybciej rosnącym w popularności systememoperacyjnym dla komputerów osobistych. El Capitan ma rosnąćjeszcze szybciej – za sprawą detali. Nigdy nie zgubimy na ekraniewskaźnika myszy, dotknięciem powiększając go przed oczami. Nowegesty pozwolą na wygodniejsze zarządzanie pocztą, podobnie jak naiOS-ie. Przeglądarka Safari dostanie możliwość przypinania kart,podobnie jak w Firefoksie – a przypięte tak karty będą ładowaneszybciej, łatwiej też będzie je wyszukać, np. by zamknąć te,które hałasują.

Obraz

Systemowa wyszukiwarka Spotlight staje się kluczowym sposobemwchodzenia w interakcje z Makiem – będzie radziła sobie zjęzykiem naturalnym, przetwarzając zapytania także w poczcie iinnych aplikacjach. Będziemy mogli np. kazać znaleźć pocztęod Filipa, którą wcześniej zignorowaliśmy. W Finderzeznajdziemy łatwo dokumenty, nad którymi pracowaliśmy w czerwcu.Wreszcie też okno Spotlighta będzie można ustawić tam, gdzie sięnam podoba.

Obraz

Wyraźnie przestarzały menedżer okien OS-a X został poważnieodświeżony. Pozwala na wygodne zarządzanie oknami w trybiepełnoekranowym, agregowanie aplikacji w coś na kształt kart, ichyba co najistotniejsze – kafelkowanie okien, tak, jak zrobił toMicrosoft w Windows 7 z funkcją Aero Snap, i co do dzisiaj było naMaku niedostępne bez skomplikowanych w konfiguracji, częstopłatnych aplikacji. Finalnie, jeśli chodzi o interfejs użytkownika,warto jeszcze wspomnieć o ulepszeniach Mission Control, dającegowygodniejszy dostęp do paska Spaces.

Obraz

Prawdziwie istotne zmiany zaszły jednak pod spodem. Przepisanofundamentalne biblioteki systemowe, prowadząc do znacznegozwiększenia szybkości uruchamiania oprogramowania. Systemoweaplikacje uruchamiać się mają 1,4 raza szybciej, przełączaniemiędzy aplikacjami będzie dwa razy szybsze, a podgląd PDF-ównawet czterokrotnie szybszy.

Obraz

OS X 10.11 El Capitan to też radykalne przebudowanie stosugrafiki. Wykorzystano to, co już znamy z iOS-a 8, czyliniskopoziomowy interfejs Metal. Na Makach da nam zwiększenieszybkości renderowania grafiki o 50% i zmniejszenie obciążenia CPUo 40% w operacjach graficznych. Za sprawą Metalu Maki mają staćsię idealnymi maszynami zarówno dla graczy, jak i twórców gierczy grafików 3D. Efekty widać było w pokazanej podczasdemonstracji gry Fortnite, ale szczerze mówiąc nie było to nicspecjalnego (choć zapewne publiczność odwiedzająca imprezy Applemyślała inaczej). Bardziej do myślenia daje lista partnerówApple, którzy do tworzenia gier i oprogramowania korzystającego zMetalu się przymierzają – są wśród nich Blizzard, Autodesk,Unreal i inne wielkie marki z branży gier i grafiki.

Obraz

Publiczna wersja beta OS-a X 10.11 pojawi się w lipcu, alezarejestrowani deweloperzy mogą pobrać nowy system już teraz.Wersja finalna trafi do użytkowników jesienią. Podobnie jakMavericks i Yosemite, będzie dostępna za darmo.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)