Wystarczy iPhone i iOS 12, aby komendą głosową otworzyć Volkswagena Passata

Wystarczy iPhone i iOS 12, aby komendą głosową otworzyć Volkswagena Passata

Aplikacja Volkswagena z obsługą skrótów Siri. (depositphotos)
Aplikacja Volkswagena z obsługą skrótów Siri. (depositphotos)
13.11.2018 17:22

Każdy nowoczesny i skomputeryzowany samochód ma dzisiaj własną aplikację mobilną. Najczęściej pozwala ona na zdalny dostęp do wybranych funkcji. Możliwe jest nawet odblokowanie zamka bez posiadania przy sobie tradycyjnego kluczyka. Volkswagen postanowił pójść o krok dalej. Niemiecki firma wprowadziła możliwość sterowania z użyciem asystenta głosowego.

Jedną z nowości w iOS 12 są skróty Siri. Działają one podobnie do zwykłych komend głosowych w asystentce Siri, aczkolwiek to użytkownik wcześniej ustala, jakie czynności w wybranych aplikacjach zostaną wykonane. To także właściciel iPhone’a lub iPada musi nagrać komendę głosową, która będzie służyła do aktywacji wybranego skrótu.

Skróty Siri postanowił wykorzystać Volkswagen w nowej wersji aplikacji Car-Net. Wystarczy więc powiedzieć Hey Siri, lock my car, aby zamknąć samochód. Oczywiście można go także otworzyć za pomocą Siri. Obsługa głosowa pozwala również na uruchomienie/zatrzymanie ładowania w przypadku modeli z silnikami elektrycznymi, sprawdzenie średniego spalania z ostatniej trasy, włączenie klimatyzacji czy także na ustawienie konkretnej temperatury. Wszystko to zdalnie, będąc w znacznej odległości od samochodu.

Zdalny dostęp z wykorzystaniem aplikacji Car-Net możliwy jest już w większości nowych samochodów z gamy Volkswagena. Do smartfonu podłączymy Passata, Arteona czy Golfa. Wszystko to brzmi naprawdę ciekawie i jak najbardziej jest wygodne. Jednakże pojawiają się słuszne obawy o bezpieczeństwo. Warto tutaj wspomnieć o problemie z identyfikacją aktualnego właściciela cyfrowego kluczyka. Co więcej, pojawiają się on w przypadku wielu producentów samochodów.

Czy poprzedni właściciel nowego Golfa mógłby go otworzyć wypowiadając komendę głosową? Jeśli nie zostałby usunięty z konta, a samochód wciąż miałby aktywną usługę Car-Net, to jak najbardziej miałby dostęp do sprzedanego auta. Ponadto, dzięki aplikacji miałby podgląd do aktualnej pozycji samochodu. Warto zaznaczyć, że nie mógłby jednak uruchomić silnika. Jednakże niebawem może to zmienić. W końcu już w nowym Audi A6 czy BMW serii 8 smartfon może całkowicie zastąpić tradycyjny kluczyk, także umożliwia uruchomienie silnika. Rozwiązanie może niebawem pojawić się również w nowym Golfie czy Passacie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)