Zmarł Chuck Peddle, twórca procesora MOS Technology 6502

Zmarł Chuck Peddle, twórca procesora MOS Technology 6502

Zmarł Chuck Peddle, twórca procesora MOS Technology 6502
Piotr Urbaniak
21.12.2019 12:38

W niedzielę 15 grudnia w wieku 82 lat zmarł Chuck Peddle, legendarny amerykański inżynier, twórca procesora MOS Technology 6502 i kilku jego implementacji.

Informacje o śmierci inżyniera pojawiały się już w minionym tygodniu. Były jednak zdawkowe i przedstawiane w kategorii domniemań. Przykrą wiadomość ostatecznie potwierdza serwis Amiga Love.

Jak podaje Wikipedia, Chuck Peddle urodził się w 1937 roku w Bangor, Maine w USA. Pod koniec lat 50. na University of Maine uzyskał tytuł licencjata z inżynierii fizyki, a następnie znalazł zatrudnienie w firmie General Electric, gdzie pracował nad systemami z podziałem czasu. Ściśle z mikroprocesorami związał się w 1973 roku.

MOS Technology 6502, czyli zaskakujący efekt kłótni z zarządem Motoroli

Peddle trafił wówczas do Motoroli w celu wsparcia projektu procesora Motorola 6800. Tam nie mógł jednak znaleźć wspólnego języka z kierownictwem, które forsowało rozwiązania bezkompromisowe, podczas gdy ambitny architekt chciał stworzyć układ na każdą kieszeń. Czip Motoroli miał kosztować 175 ówczesnych dolarów, czyli dzisiaj równowartość około 860 dol.

Nie chcąc marnować czasu na przepychanki z zarządem, Peddle odszedł do MOS Technology. Tam stanął na czele zespołu odpowiedzialnego za układy z rodziny 650x, w tym legendarny model 6502, który w momencie rynkowej premiery w 1975 roku kosztował dokładnie jedną siódmą ceny swego duchowego pierwowzoru.

W książce Michaela A. Fischera 65816/65802 Assembly Language Programming możemy przeczytać, że 6800 miał wprawdzie szerszy niż MOS 6502 zestaw instrukcji, ale wiele z nich zostało zaczerpniętych z popularnego wówczas minikomputera PDP-8 i odnosiły się do funkcji związanych z logiką platformy, co czyniło je niezbyt przydatnymi w przypadku procesora ogólnego przeznaczenia. Tym bardziej MOS Technology wygrywało na polu ekonomicznym.

Po pierwsze, cena, po drugie zaś – też cena

Model 6502 znalazł zastosowanie w naprawdę wielu urządzeniach powszechnego użytku, takich jak konsole Nintendo, 8-bitowe systemy Atari czy komputer Apple II. Sam Peddle brał udział przy tworzeniu dwóch z nich, a mianowicie jednopłytkowego KIM-1 SBC oraz Commodore'a PET.

Po nieco ponad połówce dekady spędzonej w MOS Technology, na początku lat 80. Peddle raz jeszcze zmienił pracodawcę, by wraz ze swym znajomym Chrisem Fishem założyć firmę Sirius Systems Technology. Ostatnim projektem, w którym odegrał kluczową rolę, był komputer Victor 9000. Później ustąpił miejsca młodszym kolegom i od blisko trzech dekad pozostawał nieaktywny zawodowo, ograniczając się głównie do gościnnych wystąpień w szkołach i na uczelniach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)