Zmiany w intefejsie Ubuntu 11.10, zapowiedź Qt 5

Zmiany w intefejsie Ubuntu 11.10, zapowiedź Qt 5

Redakcja
10.05.2011 14:02, aktualizacja: 10.05.2011 14:54

Podczas konferencji Ubuntu Developer Summit poinformowano nadchodzących zmianach jakie mają pojawić się w Ubuntu 11.10 oraz bibliotece Qt.

Tak jak można było się tego spodziewać, interfejs Unity 2D trafi do domyślnego wydania Ubuntu, zastępując panelowy Ubuntu Classic. Zadaniem Unity 2D jest umożliwienie pracy użytkownikowi korzystającemu ze starszych komputerów, gdzie akceleracja nie jest możliwa. Zmiany dosięgną samego Unity 2D. Dotychczas środowisko oparte było o menedżera okien Metacity, ale zostanie ono przeniesione do Compiza. Metacity po premierze Gnome 3 traci na znaczeniu — w najnowszej wersji Gnome został zastąpiony przez menedżera Mutter.

Zmienione zostaną również okna dialogowe, jakie pojawiają się podczas korzystania z systemu. Będą one przypominały zachowaniem te istniejące w systemie Mac OS X czy przeglądarkach Opera i Firefox. Okna nie będą posiadać obramowania, mają dotyczyć tylko i wyłącznie wybranego okna aplikacji, które zainicjowało okno dialogowe. Dzięki temu pozostałe okna aplikacji czy nawet cały pulpit nie będą blokowane. Podjęta została również decyzja odnośnie domyślnej przeglądarki — w Ubuntu 11.10 pozostanie Firefox.

Razem z prelekcją na temat Qt podczas UDS zapowiedziano nowości jakie mają się pojawić w bibliotece Qt 5. Qt 5 ma wykorzystywać moc kart graficznych, a interfejsy aplikacji będzie można projektować szybciej i wygodniej w językach QML oraz JavaScript. Pojawi się również obsługa nowego serwera graficznego Wayland, który ma pojawić się w przyszłych wydaniach Ubuntu. Szerzej o Qt 5 można przeczytać na blogu Nokii. Stabilna wersja ma pojawić się już w 2012 roku, a pierwsza wersja beta ma zostać wydana pod koniec tego roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)