64‑bitowy procesor ARM w iPhone to tylko chwyt marketingowy?

64-bitowy procesor ARM w iPhone to tylko chwyt marketingowy?

02.10.2013 18:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Anand Chandrasekhe, wiceprezes i szef ds. marketingu w Qualcomm, twierdzi, że 64-bitowe procesory ARM nic nie wnoszą dla klienta końcowego. Jego zdaniem, jest to jedynie prosta sztuczka marketingowa, mająca na celu wywołanie zainteresowania wśród potencjalnych nabywców i środowiska związanego z urządzeniami mobilnymi. Smartfony czy tablety, nie wykorzystają w pełni architektury 64-bitowej. Tego typu urządzenia nie działają, na dzień dzisiejszy, z systemami wymagającymi 4 GB RAM. Oprogramowanie również nie jest przygotowane na tego typu innowacje. Czy faktycznie, 64-bitowy procesor to obecnie niepotrzebna zabawka?

Obraz

Należy zaznaczyć, że nowy iPhone posiada zaledwie 1 GB RAM-u. Nie jest to szokująca ilość. Producenci urządzeń z Androidem na pokładzie, które to nierzadko mają pamięci operacyjnej dwa razy więcej, nie spieszą się z wypuszczaniem czy nawet ogłaszaniem nowych smartfonów z 64-bitowymi procesorami. Przywoływany wcześniej Anand Chandrasekhe, uważa, że jest stanowczo za wcześnie na tego typu wychodzenie przed szereg. Aplikacje i OS na urządzeniach mobilnych nie potrzebuje jeszcze aż takich mocy obliczeniowych. Co więcej, sam procesor w iPhonie nic nie zmienia w jakości pracy dla użytkownika. Jeszcze daleko dla programów tworzonych pod tablety i smartfony o możliwościach rodem z desktopowych odpowiedników, zatem i porównywalna moc nie jest tutaj potrzebna. Pamiętajmy też, iż na komputerach PC, 64-bity dopiero od niedawna zadomowiły się na dobre.

Z drugiej strony Qualcomm może obawiać się, że po tym ruchu ze strony konkurenta stanie się mniej atrakcyjnym i innowacyjnym graczem na rynku procesorów mobilnych. Dostarcza on bowiem swoje układy do konkurencji iPhone, czyli dla Androida i Windows Phone. Może i jest to wczesny krok Apple'a do przygotowania podwalin pod kolejne 64-bitowe urządzenia, a także stworzenie „mody” na nowe procesory. Jednakże trzeba przyznać, że ciężko jest znaleźć zastosowanie i racjonalne powody, dla których takie jednostki ARM miałyby już być wdrażane w urządzeniach mobilnych teraz. Nasze poręczne smartfony i tablety, raczej nie są serwerami SQL czy stacjami roboczymi CAD…

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)