Blog (119)
Komentarze (1k)
Recenzje (4)

Blaski i cienie posiadania Internetu technologią radiową

Strona główna@AlbatrosZippaBlaski i cienie posiadania Internetu technologią radiową
26.03.2015 22:16

Internet Radiowy to popularny w małych miasteczkach i wsiach technologia pozyskiwania dostępu do Światowej sieci Internet. Potrzebny jest nadajnik (okolicach 10km) , Antenę i czasem router, bo nowe anteny mają bezpośrednie połączenie do komputera bez zakupu karty sieciowej wifi z złączem antenowym BNC. Może to nie jest Internet szybkości Fiber, ale do przeglądnięcia strony lub pogrania w grę się nadaje. Od 2004 roku posiadam Internet tej technologii. Pierwszym operator,który miał swoje humory. Internet zamiast wpisane w umowę 512 kb/s hulał max 128 kb/s. Często przy zwróceniu uwagi kazali nam „zainstalować nowe sterowniki do karty Sieciowej, bo to ich wina”. Po aktualizacji sterowników dalej było 128 kb/s. Taka walka z wiatrakami trwała aż do 2008 roku, kiedy operator bez słowa że się „zwija” zostawił klientów na lodowisku. Jedyne 14 dni trwało to żeby sam szef zadzwonił żeby wypowiedzieć umowę i antena, sprzęt, który należał do nich można było zostawić bez dodatkowych kosztów. W miejsce tego operatora wszedł inny. Przeszliśmy do nich i pierwsze co to tylko zmiana polaryzacji anteny i umiejscowienia. Młody instalator wszedł i w 10 min wyszedł , bo aktywacja to było wejście na wp.pl i zostawienie jego na 30 min.

Instalacja typu : antena Yagi i karta sieciowa Wifi z złączem BNC miała swój użytek aż do 2010 roku, kiedy rodzice kupili sobie na święta laptopa i trzeba było unowocześnić sieć dla WiFi. Przyjeżdżają technicy operatora, który już kręcili nosem na antenę że trzeba już ją wymienić i że trzeba zastosować sposób Acces Point (nazwany pieszczotliwie modemem dostępowym) żeby podłączyć pod właściwy router. Sposób ten był tak nie wygodny że gdyby nie spalenie się tego APeka i związana cena kolejnego to ten sposób przeżyłby jeszcze dobry rok. Aktualnie jest instalacja antena marki UBIQUITI model NanoStation2 Loco, która działa należycie do tej technologii i tragiczny w każdym calu Router TP-Link TL-WR740N.

Blaski i Cienie

Aktualny operator ma przyjemny kontakt klient-operator i nawet jeśli coś zrobiłem z winy swojej nie zbywają tylko pomagają. Nowa usługa czyli „Taryfa Nocna” daje coś, ale w przeglądaniu stron www lub pobieraniu jest widoczny skok prędkości, ale w grach, w które gram jest zauważalne,że ping oscyluje na 70-80 ms. Pamiętam kiedyś że nie było Internetu jedynie u nas i zauważyli (bo każda antena tej że firmy ma funkcje monitorowania) że sygnał jest bardzo niski i zadzwonili i bezpłatnie przedstawili antenę na inny nadajnik oraz dostaliśmy burę że nie zadzwoniliśmy. Każdy brak dostępu do Internetu jest usprawiedliwiany i to cieszy. Niestety po słodkich słowach czas na gorycz. W godzinach szczytu i weekend jest nie możliwe pobranie nawet mp3 kilku megabajtowej. Często jest widoczne po burzach, gradobiciu oraz przy upale 30 stopni że Internet robi się na „Interniet”. Przy burzach usprawiedliwiam bo trzeba zabezpieczać sprzęt. Taka technologia jest bezużyteczna przy CS GO i cudowny ping 9699 ms. Narzekam też na router, który wymienili bo poprzedni po odłączeniu z prądu kopnął w kalendarz. Przy jedenastu urządzeniach podłączonych pod wifi robi router humory tak że wyrzuca któreś urządzenie, albo są kwiatki przy Multiroom nc+ , albo ma się dostęp do Internetu, ale strony nie wczytuje.

Słowem podsumowania

Każdy operator to inne wady i zalety. Nie podawałem specjalnie nazw operatora, bo by było posądzenie o lokowanie produktu. W przyszłości chciałbym rozszerzyć sieć o nowy router i wzmacniacz na piętro domu. Jeśli światłowód, który kryją w okolicach mojego domu będzie tego operatora to będzie w planach zmiana z Radiówki na światłowodowy. Zapraszam do komentowania, opiniowania, albo do przedstawienia swoich doświadczeń z tą technologią.

Udostępnij:
bEgOqzRj