Blog (111)
Komentarze (1k)
Recenzje (0)
@Ave5AveLAB - Seagate FreeAgent GoFlex STAC1000200 1TB

AveLAB - Seagate FreeAgent GoFlex STAC1000200 1TB

08.12.2011 13:34, aktualizacja: 12.12.2011 11:48

Witam!

Nowy blog, nowy avatar, to i nowy wpis wypada dodać :)

Dzisiaj druga już odsłona AveLABu, tym razem na warsztat idzie dysk zewnętrzny firmy Seagate. Odkąd dostałem SSD od DobrychProgramów miałem wiecznie dylemat miejsce kontra szybkość. Postanowiłem ostatecznie rozwiązać go w sposób prosty - SSD do laptopa i na nim system oraz programy, dokumenty na dysku zewnętrznym + backupy w chmurze i na wolnych pendrivach.

Johann Gambolputty...

Po pierwsze - co za geniusz wpadł na pomysł nazwania tego dysku tytułową wiązanką? Nazwa produktu ma w tym przypadku dokładnie 36 znaków nie licząc spacji!

Pudełko
Pudełko

Opakowanie jest schludne, choć zastosowany karton nie wydaje się być zbyt trwały. W środku znajdziemy niewiele ciekawych gratów: dysk, podstawkę, kabel, gwarancję (2 lata) oraz instrukcję (a raczej Quick Start Guide).

Właśnie z kartonu oraz instrukcji dowiadujemy się, że oto trzymamy w rękach "World's Most Upgradeable Hard Drive". Chodzi o nic innego, jak promocję dysku sieciowego, media playera oraz super-duper kabla USB 3.0 od producenta.

Rock you like a hard-drive-cane!

Oczywiście dyski zewnętrzne, zwłaszcza o takiej pojemności, służą raczej za magazyny danych. Kluczową kwestią jest więc to, jak tę rolę spełniają.

Po pierwsze - GoFlex działa na każdej paltformie. O Windows i Mac rozpisuje się instrukcja, ja sprawdziłem Pingwina. Domyślnie wgrany jest jakiś soft do backupu, ale usunąłem go bez wahania, zwalniając miejsce do prawie-pełnego 1 TB wolnego (konkretnie 930 GB) :)

Co ciekawe, aby wpiąć GoFlexa do portu USB, trzeba użyć takiej śmiesznej podstawki z pudełka. Ma ona diody sygnalizująca wypełnienie oraz pracę urządzenia. Niestety, nie posiada włącznika. Użycie podstawki ma swoje minusy (zajmuje miejsce, nie wolno zgubić, etc.), ale :

1. Pozwala na podłączenie GoFlexa bezpośrednio do płyty głównej w komputerze stacjonarnym 2. Można do podstawki włożyć dowolny dysk wewnętrzny 3,5 cala

Zawartość
Zawartość

Po podłączeniu zacząłem od przekopiowania katalogu domowego i wszystkich dokumentów. Miłe zaskoczenie - urządzenie jest praktycznie bezgłośne.

Jak podaje Chip.pl, w środku obudowy siedzi naprawdę Seagate Barracuda 7200.12 ST31000528AS. Pracuje on z prędkością 7200 obr./min. Prędkość zapisu i odczytu jest jak dla mnie bardzo dobra, odczyt na poziomie 33i zapis w granicach 30 MB/s. Przynajmniej tak podaje Bonnie++.

Niestety nie posiadam adaptera do USB 3.0, ani tym bardziej urządzenia z takim portem. Nie jestem więc w stanie stwierdzić, czy dysk przyspiesza przy tym interfejsie i jak bardzo.

Werdykt

Dokonując zakupu oczekiwałem sensownego, pojemnego urządzenia, które posłuży mi też w przyszłości. Wszystkie te warunki GoFlex STAC1000200 1 TB spełnia - jest pojemny jak wór Świętego Mikołaja, szybki jak jego sanie i można do przystosować do USB 3.0 dokupując magiczny adapter. Cena za dysk nie jest specjalnie wygórowana, bo oscyluje w granicach 450 pln.

Zgoda, opakowanie mogłoby być lepsze. Przydałaby się również dłuższa gwarancja. Mimo wszystko mogę szczerze polecić ten produkt firmy Seagate jako porządny dysk zewnętrzny.

SprzętLinux
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)