Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Healthy with Visual Studio — wtyczka, która zadba o zdrowie i czas dewelopera

Kolejny wpis związany z konkursem Daj Się Poznać 2017. Dzisiejszym tematem będzie ogólny zarys projektu, z jakim będę startował w tej edycji.

W tym roku postanowiłem skupić się na zapoznaniu się z odnogą technologii .NET, która nie jest bardzo eksploatowana we wpisach blogowych. Mowa jest o tworzeniu wtyczek, rozszerzeń do Visual Studio.

Napiszmy rozszerzenie do Visual Studio

Stworzenie rozszerzenia do jednego z najlepszych IDE od Microsoftu jest również pewnym wyzwaniem. Przyznaję, że zupełnie nie miałem do czynienia z tematem projektowania rozszerzeń do Visual Studio. Będę zatem przedstawiał nie tylko sposób tworzenia własnej wtyczki, ale również opisywał ogólne założenia i podstawy podstaw w tym temacie.

Zdrowa praca przy komputerze

Nasza praca przy komputerze jest dla wielu z nas przyjemna i satysfakcjonująca. Zapewne nie tylko ja mam tak, że jestem w stanie wkręcić się w temat jaki koduję/analizuję bardzo mocno. Jednocześnie zapominając o przerwie, o chwili odpoczynku od monitora i odejściu od komputera.

Z tego też powodu, 6 lat temu (!!), stworzyłem krótką serię wpisów odnośnie zdrowej pracy przy komputerze. Zachęcam do przejrzenia tych tekstów. Znajdziemy w nich zarówno aplikacje do wymuszania przerw i ćwiczeń, program do monitorowania jasności obrazu monitora, jak i opis Powerballa, jako gadżetu do walki z zespołem cieśni nadgarstka. Do dziś dzień nie wyobrażam sobie pracy bez f.luxa i Workrave'a.

Ostatnio znajomy, startujący również w konkursie - duszekmestre, podesłał mi ciekawy system do zarządzani czasem - Pomodoro Technique. Prosty zestaw czynności wspomagający wydaną i zdrową pracę, opierający się na 25 minutowej, intensywnej pracy z wyznaczonymi przerwami. Zestawienie tych wszystkich doświadczeń i wiedzy, było impulsem do...

Healthy with Visual Studio

Postanowiłem połączyć z sobą wcześniejsze wpisy o zdrowiej pracy przy komputerze, z chęcią stworzenia wtyczki do Visual Studio. W ten sposób powstał pomysł na rozszerzenie do IDE od Microsoftu do monitorowania naszej pracy, pomocy w robieniu przerw, a także do planowania czasu spędzonego przy programowaniu.

Jesteśmy często tak pochłonięci zadaniem, że zapominamy o robieniu przerw i prostych ćwiczeń podczas pracy. Nawet wyjście do toalety może być rodzajem relaksu i ćwiczeniem jednocześnie :)

Mam nadzieję, że stworzone rozszerzenie Healthy with Visual Studio będzie nie tylko sztuką dla sztuki, wytworem wydanym tylko pod konkurs, ale także użytecznym dodatkiem dla nas, programistów.

Planuję stworzyć wtyczkę, która będzie zarówno narzędziem do robienia przerw, jak i systemem do zarządzania czasem. Będzie także sugerowała ćwiczenia, które w kilka chwil rozluźnią spięte mięśnie i pomogą w akomodacji oka.

W pierwszej kolejności przedstawię skrótowo technikę Pomodoro, a także kilka desktopowych narzędzi, które zechcę zintegrować w dodatku Healthy with Visual Studio. Następnie postaram się przedstawić podstawy tworzenia wtyczek do Visual Studio i systematycznie implementować kolejne składowe elementy. Zachęcam do komentowania i podsyłania uwag. Mając doświadczenie z ubiegłego roku, planuje także ogłoszenie co najmniej jednego konkursu związanego z projektem. Zatem można będzie nie tylko coś ciekawego poczytać, ale również i wygrać.

Źródła będą dostępne oczywiście na GitHubie. Zapraszam do śledzenia kolejnych wpisów na blogu i commitów w repozytorium.

 

windows oprogramowanie programowanie

Komentarze

0 nowych
mktos   11 #1 04.03.2017 22:14

Fajny pomysł.

> Zapewne nie tylko ja mam tak, że jestem w stanie wkręcić się w temat jaki koduję/analizuję bardzo mocno. Jednocześnie zapominając o przerwie, o chwili odpoczynku od monitora i odejściu od komputera.

Fakt, kiedy uda się wejść we "flow", to jeszcze nie zdarzyło mi się przerwać tego. W sumie to ciekawe, czy wymuszenie "zdrowych" przerw będzie powodowało stratę tego stanu.

Virrhed   2 #2 05.03.2017 00:39

@mktos: Też myślę, że ciekawa koncepcja. Ja zawsze wkurzam się na samego siebie po takim "flow" bo później mam oczy suche jak pustynia.

djfoxer   19 #3 05.03.2017 09:33

@mktos: W pracy używam Workrave i faktycznie często odrzucam przerwę, aczkolwiek staram się tego nie robić. Mimo tego flow, lepiej jednak do tego kibelka się co najmniej przejść, aby choć na chwilę odejść od komputera i rozprostować nogi.

  #4 05.03.2017 21:11

Kurde a moze po prostu racjonalne odzywianie sie i sport, zamiast cudowanie z dodatkami do IDE

  #5 05.03.2017 22:37

Ciekawy projekt. Wśród ogromnych ilości zgłoszeń na DSP - ten mnie naprawdę zaciekawił. Sam stosuję technikę pomidora, więc ciekaw jestem tej wtyczki.
Nie znalazłem tylko info o wersji VS, którą chcesz wspierać.

djfoxer   19 #6 06.03.2017 19:18

@Krzysiek44 (niezalogowany): W 100% się zgadzam, ale jeśli są osoby, które mają problem z chociażby robieniem przerw podczas pracy przy komputerze, to dlaczego im nie pomóc taką właśnie aplikacją?

  #7 07.03.2017 09:15

Fajny pomysł! Będę śledzić postępy i chętnie przetestuję u siebie jak już będzie gotowe ;)

djfoxer   19 #8 12.03.2017 10:46

@GrzesiekO (niezalogowany): Zapewne będę chciałem wspierać wersję od 2015.

@jaclap (niezalogowany): Ciesze się, pozdrawiam :)

  #9 20.03.2017 20:52

Fajny pomysł.

Czekam już na pierwszy release