Blog (15)
Komentarze (83)
Recenzje (0)

Wine - dostosuj wygląd aplikacji do aktualnego motywu.

@Spox5Wine - dostosuj wygląd aplikacji do aktualnego motywu.
22.06.2010 14:54

"Wine (akronim rekurencyjny od słów "Wine is not an emulator") – oprogramowanie umożliwiające wykonywanie aplikacji przeznaczonych dla Microsoft Windows w środowisku systemu operacyjnego klasy Unix (Linux, Solaris, FreeBSD)." źródło wikipedia.pl.

368362

Wygląd

Windowsowe okienka niezbyt ładnie się prezentują pod Ubuntu. Oczywiście mamy możliwość wybrania własnego motywu *.msstyles lecz jednak to jeszcze nie to. Najlepszym rozwiązaniem byłoby używanie tematu graficznego takiego samego z jakiego korzystacie w systemie. Obramowanie okien jest takie samo, ale co z pozostałą resztą? Z pomocą przychodzi nie nowy już skrypt*, napisany w pythonie, który "odczytuje" kolory aktualnie używane, i wpisuje je do pliku z którego korzysta Wine. Możecie go pobrać ze strony: http://gist.github.com/74192. Dzięki niemu możecie się cieszyć bardzo ładnym dopasowaniem pod względem kolorystycznym aplikacji pisanych dla Windows. No ale zapytacie co z przyciskami? Niestety tutaj nadal zmuszeni jesteśmy korzystać z plików *.mmstyles, które nie są jednak idealne lub wspomóc się rozwiązaniami, które zaproponował autor skryptu na http://www.endolith.com/wordpress/.

368365

Czcionki

Ten kto się przyjrzał powyższej grafice, pewnie stwierdził, że czcionki są ładniejsze niż domyślnie. Nie każdy wie, że Wine umożliwia wygładzanie czcionek, ale wystarczy pobrać winetricks*

wget http://www.kegel.com/wine/winetricks

i wybrać jedną z trzech pozycji "fontsmooth", a uzyska się podobny efekt. Oczywiście winetricks potrafi o wiele więcej i potrzeba trochę czasu zanim znajdziecie co was interesuje. Aby jeszcze szybciej włączyć wygładzanie czcionek możecie pobrać prosty skrypt* napisany w bash, przez Igora Tarasov

wget http://files.polosatus.ru/winefontssmoothing_en.sh

Ikony plików *.exe

Jeśli macie dużo plików instalacyjnych z rozszerzeniem *.exe, to na pewno nie raz mieliście kłopot ze znalezieniem tego, który chcielibyście używać od zaraz. W systemie Windows, każda aplikacja ma swoją ikonkę. W Ubuntu, również możemy podziwiać te ikony, lecz musimy zainstalować paczkę o nazwie "gnome-exe-thumbnailer"

sudo apt-get install gnome-exe-thumbnailer

Domyślna ramka wrzucona pod ikonę programu, nie wygląda zbyt smacznie, lecz i na to znajdzie się rada. Użytkownik kamezrp edytował skrypt, który instalowaliśmy powyższym poleceniem i na podstawie jego przeróbki, stworzyłem paczkę *.deb, która wprowadzi zmiany automatycznie. Paczkę tą można pobrać z TEGO SERWERA. Efekt końcowy możecie zobaczyć na poniższym zrzucie.

368375

Jeśli ikony, się nie zmienią, musicie opróżnić ukryty katalog ~/.thumbnails.

Mam nadzieję, że nieco pomogłem niektórym osobą. Jeśli macie jeszcze jakieś pomysły w stosunku do wyglądu aplikacji pod Wine, prosiłbym o zamieszczeniu ich w komentarzach.

.......................................................... ............................................ ........................ ..........

* - aby uruchomić skrypt dwuklikiem, musicie nadać mu prawa do uruchamiania

chmod +x nazwa_pliku
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)