Android Pay już na Allegro, sklepy z PayU skorzystają, o ile mają apki

Strona główna Aktualności
image

O autorze

PayU ogłosiło, że wszystkim korzystającym z niego sklepom internetowym w Polsce oferuje nowy instrument płatniczy – Android Pay. Ten cyfrowy portfel Google’a miał na początku tego roku w naszym kraju raptem 15 tysięcy użytkowników, ale zainteresowanie banków, rosnąca liczba obsługujących ten system sklepów stacjonarnych (m.in. Lidl, Carrefour, Kaufland, Netto, Rossmann) i usług (np. Uber) sprawiają, że liczba ta zdaniem analityków rynku szybko rośnie. Możliwość płacenia Android Pay w sklepach internetowych może tylko przyspieszyć ten wzrost.

Połączenie Androida Pay z dużymi platformami handlowymi, tj. Allego i Ceneo nie jest żadnym zaskoczeniem, mówiono o tym podczas jego debiutu w Polsce. Już teraz niektórzy użytkownicy dostają więc pilotażową aktualizację mobilnej aplikacji Allegro, po której można będzie płacić z google’owego portfela.

Pewnym zaskoczeniem jest za to posunięcie PayU. Skorzystać z płatności przez Android Pay będą mogli wszyscy sprzedawcy korzystający z tego dostawcy e-płatności, którzy korzystają z aplikacji mobilnych. Jak ogłoszono, aby wdrożyć Android Pay sklep musi przeprowadzić jedynie prostą integrację swojej aplikacji mobilnej z systemem PayU. Dlaczego jest to zaskoczeniem? Otóż zdecydowana większość sklepów internetowych nie ma oczywiście żadnej aplikacji mobilnej, korzysta po prostu ze sklepów internetowych, dostępnych przez przeglądarkę.

Od strony technicznej Android Pay jest zaś w pełni gotowy na obsługę takich nieposiadających swojej aplikacji sklepów, liczni partnerzy Google oferują integrację płatności przez Android Pay dla mobilnego webu. Nie ma na tej liście jednak PayU.

Mamy więc do czynienia z sytuacją, w której wciąż niezbyt popularny system płatności mobilnych, wspierany raptem przez cztery banki w Polsce (Alior Bank, T-Mobile Banking Services, BZ WBK i Nest Bank) oferowany jest jako metoda płatności dla wybranych, największych sklepów, które stać na stworzenie i spopularyzowanie własnych aplikacji mobilnych. Wydaje się, że operator BLIK-a może póki co spać spokojnie.

© dobreprogramy